Motosiklet Karbüratör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motosikletin karbüratör yapısında fazla detaylara inerek sizi bunaltmadan bu arızanın tespiti hakkında genel bilgiler vereceğiz. Karbüratör kullanan motosiklet türleri genelde scooter motorlardır. Bu motosikletler basit yapıda olsa da diğer motorlara nazaran daha sık arıza çıkarabilmektedir. Ayrıca gaz ve ateşleme ile ilgili her sorunda aklımıza gelen ilk parça bujiler bu arıza ile sıklıkla karıştırıldığından dolayı boşuna masraf etmiş olursunuz.

Bujilerin sağlıklı bir şekilde çalıştığına eminseniz problem büyük ihtimalle karbüratör kaynaklıdır. Karbüratör arızası birçok belirti gösterebilir. Bunları listeleyecek olursak;

  • Egzozdan patlama sesi gelmesi,
  • Yolda giderken rastgele gaz kesmesi,
  • Motorun ilk çalışma esnasında zorlanması,
  • Motorun aşırı fazla yakıt tüketmesi

Bu sebepler tamamen karbüratör kaynaklı arızalardır. Problemin çözümü için karbüratör temizliği yeterlidir demek bu noktada çok zor olacaktır. Bu sebepten dolayı parçaları boşuna dağıtıp ayarları ile oynamak yerine güvendiğiniz bir motosiklet ustasına göstermeniz daha sağlıklı olacaktır. Hava-yakıt karışımının sağlıklı bir şekilde olmaması motorun gaz yememesine sebebiyet verir. Kullandığınız motosiklet yeni bir scooter ise garanti kapsamında olan bu problemin tespiti için yetkisiz müdahale yapmadan hemen yetkili servise başvurmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.