Müdavim Ne Demek?

Müdavim. İsim/Sıfat. Bir işi, eylemi ya da sözü devamlı olarak yapan/söyleyen kimse anlamlarına gelen “müdavim” kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni “devam” kelimesidir. Müdavim kelimesiyle aynı kökten türeyen kelimeler aşağıdaki gibidir;

Devam: Sürekli olarak sürme, akıp gitme

Devamlı: Sürekli olarak akan, giden, kesilmeyen olay ya da durum.

Devamsız: Ara ara kesilen, sekteye uğrayan, sürekli olmayan olay ya da durum.

Kelimelerin cümle içerisindeki kullanımı aşağıdaki gibidir;

Müdavim:

“…Dibek sokaktaki kâffeler yine oranın müdavim müşterisi olan kişilerle dolar boşalırdı. Beş dakika olsun uğramadan edemezlerdi. Sanki buluşma, görüşme noktasıydı. Konular eskilerden açılır; üzüntülerden, iz bırakan olaylardan, coşkulardan ve gelecekten konuşulur. Kaffenin önünden gelen giden, düşünceli olan olmayan, dalgın giden, gitmeyen gözler bir tanıdık arar, mutlaka bulur; selamlaşıp, birkaç dakika oturulur sohbet edilir. İşte bu kâffelerden birisi de sokak arasında mütevazı küçük, şirin; fazla gösterişi olmayan Sürpriz Kâffedir. Yaz aylarında sokağa konulmuş, karşılıklı olarak yan yana duran iç içe girmiş küçük masalarda sohbetler edilir, günün yorgunluğu çıkartılırdı….”

Selçuk Kızıldağ (Sayfa 133 – “Rüzgarların Dövdüğü Kent)

İlginizi Çekebilir:  Masruf Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Devam:

Dünyada, bölgesel savaşlar hiç ara vermeden devam ediyordu. Biri bitecek gibiyken aniden iki tanesi birden başlıyordu. Bunun silah tacirlerinin ve birtakım resmi görevlilerin işine geleceğini bilecek kadar çok yaşamıştım. Çoğunluğun değil, hep, azınlığın dediği oluyordu bu dünyada.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 27)

İlginizi Çekebilir:  Mağmum Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Devamlı:

Yeni şeyler öğrenmenin önündeki bu engeller benlik imgemizin sınırını sabitleştirir ve gerçekten yapmak istediğimiz veya ulaşmak istediğimiz şeye ulaşacak kadar zeki olmadığımızın “kanıtı” olarak iş görür.Bu biraz,ayağınız devamlı gaz pedalında yol alırken rastgele aralıklarla birdenbire frene asılmaya benziyor.

Sizi Daha Zeki Yapabilirim, Paul Mckenna

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Müstehcen

Devamsız:

Mutluluğa gelince… Büyük mutluluklar, büyük hüzünler… Büyük kavuşmalar, büyük ayrılıklar… Büyük umutlar, büyük hayal kırıklıkları… Hep oldu. Ama şunu gördüm ki: Kim olursa ol ya da kiminle olursan ol, bir insanı bedbaht eden devamsızlık değil, istikrarsızlıktır! Ve inan bana; istikrarsız bir katılımcıyla kıyaslıyorsan eğer, istikrarlı bir devamsız, bin kat daha iyidir.

Portakal Ağacı, Candaş Tolga Işık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi