Müstafi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Müstafi nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Müstafi kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Müstafi” kelimesinden söz edeceğiz.

Müstafi Nedir? Ne Demek?

  • İstifa eden, istifa etmiş.
  • Görevinden ayrılmış.

İşinden ya da görevinden kendi isteği ile istifa eden, ayrılan kişi ya da kimse anlamına gelmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Müstafi Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça.

Müstafi kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. İstifa ile aynı kökten gelir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Müstafi Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Müstafi” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Son günlerde istifa eden astsubay, asker, polis gibi görevliler için de kullanılmaya başlanmıştır.

Müstafi Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Kuru gözler gibi yansız fikirler; şeyleri bütün kabartmalarından mahrum eden donuk bakışlar; duyguları birer dikkat olgusuna indirgeyen kendini dinleyişler; ağlamasız gülmesiz, buharlaşan hayat – bir hülasayı, bir bahar bayağılığını kafanıza nasıl sokmalı? O müstafi yüreğe ve büyümeyle çözülmenin mayasını artık kendi mevsimlerine aktaramayacak kadar köpürmüş o zamana nasıl tahammül edilebilir?

Emil Michel Cioran

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran Sayfa 81 – Metis Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber