Müstemleke Ne Demek? Müstemleke Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Müstemleke ne demek? Müstemleke nedir? Müstemleke cümlesinin kökeni nedir? Müstemleke cümle içerisindeki kullanımı nedir? Müstemleke sözcük anlamı nedir?

Müstemleke Ne Demek?

Müstemleke, İsim.

Sahiplenilen, istimlak edilen yer ya da bölge. Sömürge, koloni veya bir ülkenin başka bir ülkede kurduğu kolonyal faaliyetlerin genel adı. Mülk edinilen anlamı da vardır.

Müstemleke Kelimesinin Kökeni Nedir?

Müstemleke kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin aslı “mülk” kelimesidir. Mülk, emlak, istimlak gibi kelimeler aynı kökten türemiş bazı kelimelerdir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Mahrem

Müstemleke Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Müstemleke kelimesi daha çok “sömürge” ve “sömürgeci” anlamlarında ve bu yönde kullanılmaktadır. Aşağıdaki cümle içerisindeki kullanımlarında bu görülebilir.

Müstemleke Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir?

Bu da benim hayatta en mutlu olduğum şeylerden biri. Müstemleke sömürge demek oğlum. Bağımsızlıktan ödün vermek demek. Allah’ıma şükürler olsun siz bu kelimenin anlamını hiç öğrenmediniz. Bu gurur da bize yeter artar bile. Adam olun, siz de sizden sonraki neslin bu kelimeyi öğrenmemesi için çaba sarf edin.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 90)

Şayet nihai zafer tahakkuk etse ve Almanlar galip gelse, yakın şarkta onlara verilen emsalsiz mevki dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu üzerinde yaşayacak bir nüfuzun Türklere göz açtırmayacağı ve memleketi bir müstemleke haline getireceği muhakkaktı.

İttihat Ve Terakki, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 458 – İlgi Kültür Sanat)

Osmanlı İmparatorluğu, Trakya’dan Erzurum’a doğru, koca gövdesini yan yatırmış, memelerini müstemleke ve milliyetlerin ağızlarına teslim etmiş, artık sütü kanı ile karışık emilen bir sağmal idi…

Enver, Murat Bardakçı (Sayfa 56 – Türkiye İş Bankası – Kültür Yayınları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi