Coğrafi Bölgeler

Kato Dağı Nerede? Kato Dağı Hangi İlimize Bağlı? Rakımı Nedir?

Özellikle terör örgütü PKK ile Türkiye arasındaki çatışmalarla sık sık gündeme gelen Kato Dağı nerede? Kato Dağı hangi ilimize bağlıdır? Kato Dağı neresidir? Kato Dağı’nın özellikleri nelerdir?

Kato Dağı Nerede?

Kato Dağı, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bir dağdır. Kato Dağı, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yer almaktadır.

Kato Dağı Neden Önemli?

Özellikle Kuzey Irak’a yakınlığı nedeniyle oldukça stratejik bir konuma sahip olan Kato Dağı, Türkiye-Suriye-Irak sınırında bu bölgelerde koridor boyunca uzanan terör örgütlerinin lojistik desteklerini ve diğer örgütlerle ilişiğini kesmek için de oldukça önemli bir dağdır.

Kato Dağı Yüksekliği

Güneydoğu Anadolu bölgesinin stratejik olarak en önemli dağlarından biri olan Kato Dağı’nın rakımı 2850 metre. Dağın yüksek olması, uç kesim ve noktalarında terör örgütlerinin bölgede rahat hareket etmesi ve yuvalanmasına neden oluyor.

Kato Dağı Özellikleri

Kato Dağı, özellikle sarp kayalıkları ve dik yamaçlı olması nedeniyle hareket kabiliyetinin çok az olduğu dağlardan biri.

Nazlı Çelik, 2850 metre yüksekliğindeki Kato Dağı’nda komandolarla beraber operasyona çıkmış ve askerlere destek olmuştu. Kato Dağı, arkadaki detayda görüldüğü üzere yaz-kış karla kaplıdır.

Kato Dağı’nın yaz kış karla kaplı olması, tepesinde buzul göllerin oluşmasına neden olmuştur.

Bölgedeki diğer önemli dağlar: Kandil Dağı, Cudi Dağı ve Gabar Dağı.

Diğer yazılarımızda bölgenin önemli dağlarına yer vereceğiz. Bu yazımızda Kato Dağı’nın nerede olduğunu, yüksekliğini, önemini ve Kato Dağı’nın özelliklerinden bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds