Naçizane Tavsiyem Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Naçizane tavsiyem nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “naçizane tavsiye, öneri” kalıbından söz edeceğiz. 

Naçizane Tavsiyem Nedir? Ne Demek? 

— “Sana şahsi önerim”, “bireysel olarak senden yapmanı istediğim”, “eğer benden akıl alacak olursan sana tavsiyem şu ki” anlamlarına gelen söz. 

İlginizi Çekebilir:  Mefahir Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Ancak naçizane kelimesinin orijinalinde cümleye kattığı anlam buradakinden farklıdır. Naçizane kelimesinin burada “bendeniz”, “kulunuz” anlamında tevazu içeren bir manada kullanılması kelimenin orijinal anlamına terstir. Kelimenin sözlük anlamı için bkz: (naçizane)

Naçizane Tavsiyem – Köken 

— Farsça&Arapça 

Naçizane kelimesi, dilimize Farsçadan geçmiştir. Tavsiye kelimesi ise Arapçadan. 

İlginizi Çekebilir:  Tribünlere Oynamak Ne Demek?

Naçizane Tavsiyem – Kullanım Alanları 

Genelde bir başkasına öğüt, nasihat, akıl vermek gibi durumlarda kişinin mütevazı olarak “bendeniz” anlamında kullandığı bir söz öbeğidir. Kullanım, galatı meşhur olmuştur. 

Naçizane Tavsiyem – Cümle İçi Kullanımı 

Öğretmenlikte 30 yılı aşmış biri olarak genç öğretmenlere nacizane tavsiyem, çocuklarınıza sorumluluk vermek. Ben sınıflarımın en haylaz denilen öğrencilerini kendime yardımcı ilan ettim. Yani sınıf başkanlarını, sınıfla benim aramdaki iletişimi sağlayan, koordine eden kişileri hep onlardan seçtim.

Öğretmenim Bir Bakar Mısın?, Doğan Cüceloğlu

İlginizi Çekebilir:  Güzel Sözler

Sayfa 106

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara