Necati Şaşmaz’ın (Polat Alemdar) Dedesi Tayyar Şaşmaz Kimdir?

Polat Alemdar karakteri ile ün salan Necati Şaşmaz’ın dedesi Tayyar Şaşmaz kimdir, Elazığ’ın önde gelen kanaat önderlerinden olan Tayyar Şaşmaz kim? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Tayyar Şaşmaz”dan söz edeceğiz.

Tayyar Şaşmaz Kimdir?

  • Mutasavvıf
  • Kadiri şeyhi

1902 yılında Elazığ’da dünyaya gelmiş ve 1973 yılında vefat etmiştir. Necati Şaşmaz’ın dedesi olan Tayyar Şaşmaz, bir kadiri şeyhidir ve aynı zamanda oğlu Abdülkadir Şaşmaz da yine kendisi gibi kadiri şeyhidir. Seyit soyundan gelen Şaşmaz ailesi Elazığ’ın önde gelen kanaat önderleri arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  360 TV Ataman ile Devri Alem Sunucusu Ataman Erkul Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Elazığ’ın tanınmış ailelerinden olan Mücazoğulları aşiretine mensup olan Tayyar Şaşmaz’ın ailesinin kökenleri Kadiri tarikatı kurucusu Abdülkadir Geylani’ye kadar uzanıyor. Deri çıraklığı yaparak işe başlayan Tayyar Şaşmaz, daha sonra Kadiri ve Yesevi tarikatlarının şeyhlerinden eğitim alıyor ve akabinde kendi dergahını kuruyor. Tayyar Şaşmaz, daha sonra yanında çok sayıda müridi ile beraber Kadirilik geleneğini devam ettiriyor.

Tayyar Şaşmaz’ın hayat hikayesi, ”Harput Kültüründe Din Alimleri” isimli kitapta detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Öte yandan Tayyar Şaşmaz’ın bedeni Harput’ta bulunan Tayyar Baba Türbesinde medfundur.

  • Oğlu: Abdülkadir Şaşmaz
  • Torunları: Raci Şaşmaz, Abdullah Necati Şaşmaz, Hilmi Zübeyr Şaşmaz.
İlginizi Çekebilir:  Tiktok Fenomeni Ensarlyz (Benensar) Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Yazdığı Şiirlerden Biri

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin 285. bölümünde Polat Alemdar eski aşkı Elif’in mezarını ziyaret edecekken bir çeşme başında yazılan şiiri okur. Şiir, dedesi Tayyar Şaşmaz’a aittir. İşte o şiir.

Ne Acaib Bir Zamandır hiç yaranım kalmadı
Yariğarım çıktı ağyar hiç gümanım kalmadı

İlginizi Çekebilir:  Pelin Acar Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu Kaç? Eşi Kimdir?

Gül gibi güldükçe güller açılırdı bir zeman
Ağlamadan ğayri dermanım kalmadı:

Bir onulmaz derde düştüm asla yoktur çaresi
Aki-ü fikrim bitti gitti izanım kalmadı

Bir acaib rüzigar esti bahar-i ömrümde
Erdi hizan gönlüme hiç hoş zemanım kalmadı

Etmedin bahtım bana yar ey felek nettim sana
Tayyar böyle zulm olur mu hanümanım kalmadı

Necati Şaşmaz’n HaberTürk ekranlarında yayınlanan ve Veyis Ateş’in sunduğu Akılda Kalan isimli programda ailesi ile ilgili olarak vermiş olduğu cevapları aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara