Statlardaki İbadethane Sorunu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rıdvan Dilmen ve Murat Kosova’nın katılımıyla düzenlenen %100 futbol adlı programda dikkat çeken bir noktaya değindi. Recep Tayyip Erdoğan, statlarda ibadethane olmamasından şikayetçi. Sahi statlarda ibadethane eksikliği mi var?

Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği ibadethane konusuna biraz değinelim. Şimdi öncelikle tüm kayda değer maçlar gece oynanıyor. Özellikle kış aylarında nerdeyse tüm maçlar, en son vakit olan yatsı vaktinden sonra oynanıyor. Yani gösteriş meraklısı bir insanın namaz kılması için ibadethane açılabilir mi elbette açılır. Bir kişi olsa dahi açılır.

Uzayıp giden maçlar olmadığı müddetçe, vakitler o kadar da kısa değil. Sadece akşam ve yatsı vakitleri arasında kalan süre kısa bir zaman. Geri kalan diğer tüm vakitlerde böyle bir sıkıntı olmuyor.

Başka bir diğer önemli konu ise maçlara giden insanların hepsi Müslüman değil. Stattaki seyircilerin demografik yapısına baktığımızda binbir türlü inanıştan olan insan var. Hristiyanı var, Ateisti var, Müslümanı var, Alevisi var. Kısaca var da var.

Şimdi cemevi mi açsınlar, kilise dekoru mu yapsınlar, mescit mi açsınlar? Madem o kadar farklılıklar ülkesiyiz o halde her türden inanıştaki insanlar için dini vecibelerini yerine getireceği müesseseler açmak gerekir. Bu mümkün mü elbette hayır.

Üstelik bir Cumhurbaşkanı olarak bir spor programında, ülkedeki alt yapı sorunlarından, kulüplerin diğer önemli sorunlarından bahsetmek ya da üzerinde durmak yerine böyle bir konuyu gündeme taşımak da neyin nesi?

Namazını kılmak isteyen için statlarda ibadethane olmaması ciddi anlamda bir sorun değildir. Hem hangi Müslüman, statta ibadethane olmadığı için beddua etmiştir ki?

Uzun sözün kısası, üzerinde durulması gereken onlarca konu varken statlardaki ibadethane eksikliğini konuşmak öyle zannediyorum ki herhangi bir alanda dünya devi olamamamızın en büyük nedeni.

Programın adı %100 futbol bu arada. Üstelik programda bir Cumhurbaşkanının şahsi propagandasını yürüttüğüne şahitlik ettik. Hayrola.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.