Neşvünema Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Neşvünema nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Neşvünema kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “neşvünema” kelimesinden söz edeceğiz. 

Neşvünema Nedir? Ne Demek? 

(isim) 

(Ar. neşv, Fars. ü “ve”, Ar. nemā ile neşv ü nemā) 

  • Gelişme 
  • Yetişme 

Gelişim, yetişme ve büyüme anlamına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir. 

Neşvünema Kelimesinin Kökeni? 

  • Arapça ve Farsça

Sözcük, dilimize Arapça iki kelime ve Farsça bir bağlacın birleşmesi sonucu geçmiştir. Bağlaç olan -ü eki Farsçadır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir. 

Neşvünema Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”neşvünema” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. 

Neşvünema Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“…Dünyada yaptıklarının dünyada kaldığını düşünen insan dünyayı sonuna kadar kullanılacak bir meta gibi görmeye meyyaldir. Nitekim böyle görür ve bugün aslında Avrupa’da neşvünema bulmuş olan medeniyetin “tek dünyacı” eğilimi bunu sağlamaktadır ve bugün dünyadaki haksızlıkların, sefaletin, buna benzer birçok kötülüğün temelinde bir başka dünya daha olduğu fikrinin, bir başka boyut daha olduğu fikrinin reddi yatmaktadır.”

Kırk Hadis, İsmet Özel (Sayfa 32 – 2. Hadis: “Dünya, mü’minin zindanı, kâfirin cennetidir.” [Müslim, Tirmizî, İbn Mâce, İbn Hanbel])

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: