Nitelikli Yatırımcıya Satış Ne Demek? Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsada işlem yapabilmek için 1 hisse bedeli olan örneğin 5 TL ile bile hisse alış-satış yapabilirsiniz. Ancak SPK tarafından bazı şirketler halka arz sırasında yalnızca ‘nitelikli yatırımcıya satış’ yapmaktadırlar. Bunun ilk sebebi hisselerin özel niteliğe sahip olması sebebiyle yüksek volatiliteye kapalı olması gerekliliğidir. Nitelikli yatırımcı kavramı ilgili kanunda aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır;

“Yerli ve yabancı yatırım fonları, emeklilik fonları, yatırım ortaklıkları, aracı kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri, portföy yönetim şirketleri, ipotek finansmanı kuruluşları, emekli ve yardım sandıkları, vakıflar, Sosyal Sigortalar Kanununun ilgili maddesince kurulmuş sandıklar, kamuya yararlı dernekler ile nitelikleri itibariyle bu kurumlara benzer olduğu Kurulca belirlenecek diğer yatırımcılar ve sermaye piyasası araçlarının ihraç tarihi itibariyle en az 1 milyon lira tutarında Türk Lirası, yabancı para veya sermaye piyasası aracına sahip gerçek ve tüzel kişiler.”

İlginizi Çekebilir:  Borsada Piyasadan Limite Ne Demek?

Nitelikli Yatırımcı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Yalnızca nitelikli yatırıma açık olan bir hisse daha özel bir statüdedir algısı oluşacağından daha güvenilir görülebilmektedir. Böylelikle hisseyi olumlu etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara