Teknoloji

Noob Ne Demek?

Noob kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. İlk anlam olarak noob çaylak maanasına gelse de İngilizcede de bilgisayar oyununa yeni başlayan çok kötü seviyelerde oynayanlara denir. Cümle içerisindeki kullanımı mesela ‘Sen tam bir noobsun, oyun oynamaktan haberin yok!’

Bu tür İngilizce terimlerin dilimizde kullanılmasının sebebi çok açık. Oyun dünyası orası ve bu tür terimler orada üretiliyor. E bunun Türkçesi yok mu? Aslında bunun gayet güzel bir Türkçe çevirisi var ‘çaylak’ tam olarak çaylak deyimi noob kelimesinin karşılığı olarak kullanılabilir.

Son zamanlarda ortaya çıkan bir kısım tarafından çok eleştiri gören LOL oyuncuları tarafından sıkça kullanılıyor bu kelime. Ben o oyunu hiç oynamadım. Onun için size Metin 2 oyunundaki noob oyunculardan bahsedeceğim. Gerçi o oyun zamanla gelişmeye bağlı mouse ve klavye yeteneğine fazla iş kalmıyor gibi düşünülse de noob yeni ve oyundan anlamayan oyuncu demek olduğu için Metin 2 oyununda da bu kullanılabilir. Oyuna başladığım zaman ben de çaylaktım. Üst levellar bizi hep ezmeye çalışırdı ve çok sinir olurdum. Belli bir süre sonra neden gıcık olduklarını anlamaya başladım. Hem konuşmalarımız hem de sorularımızdan ne kadar acemi olduğumuz belli oluyordu. Bunda problem yok problem olan şey bütün oyunun genel olarak oynanma zevkini bozmamız. Zaten belli bir süreden sonra oyunu bıraktım. Noob ne kardeşim sen gitmiş Easy Metin 2 programıyla kasmışsın diğerlerine noob diyorsun.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.