Müzik

Segah Tekbiri Ne Demek?

‘Segah Tekbiri’ gündeme son günlerde internette en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Bunun sebebi şehit cenazelerinde Chopin’in cenaze marşı kaldırılacak ve yerine Itri’nin Segah Tekbiri çalınacağı kararlaştırıldı.

Segah Tekbiri çalınmasının sebebini ise ülkedeki vatandaşların manevi değerleri göz önünde bulundurulmalı bu yüzden Segah Tekbiri çalınacak denildi. Henüz şu an televizyonlarda ve internet aleminde bununla alakalı bir eleştiri ve tepki durumu yok gibi görünüyor. Halk bundan memnun olmuş olabilir. Chopin’in cenaze marşından daha çok Segah Tekbiri milletin gönlünde yer etmiş olabilir. Fazla tartışmayı gerektirecek bir konu gibi görünmüyor da zaten.

Segah Tekbiri ne demek deyince belki aklınızda bir şeyler oluşmuyor olabilir. Fakat size teşrik tekbiri dersem bir şeyler anlayacaksınız zaten. Segah Tekbiri denmesinin sebebi ise Türk Sanat Müziği’nde ‘Segah’ isimli bir makam bulunmaktadır.

Büyük müzik bestecisi Itri’nin icra ettiği sanatlar yıllar boyu içimizi cız ettirdi. Etkileyici olduğu gibi manevi değerlerimizi de daha hoş yaşamamıza yardımcı olmuş oldu. Itri sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de tanınan bir sanatçı idi. Itri’nin mevlevi olduğu iddaa edilse de bu konu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Konuyu fazla dağıtmadan Segah Tekbiri’nin notaları ve sözlerini yazalım. Diğer yazılarımıza da göz atarak müzik ile ilgili yeni ve ilgi çekici bilgiler edinebilirsiniz.

Segah Tekbiri Sözleri

Allahüekber Allahüekber

la ilahe illallahü vallahü ekber

Allahüekber velillahi’lhamd

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.