Orjinal M Paket Nasıl Anlaşılır?

Bu yazıyı okuduktan sonra hiçkimse size aracının orijinal M olduğunu hava olsun diye iddaa edemeyecek. Bu şekilde bir giriş yapmamızın sebebi araç alış-satışında zaten ortaya çıkan fakat arkadaş muhabbetinde BMW’ye sahip bir arkadaşınızın iddaasıyla size gelen bu mavralara son vermenin gerekliliğidir. BMW M paket nasıl anlaşılır? Orjinal M nasıl anlaşılır? Yoksa M paket mi direkt olarak fabrika çıkışı M mi olduğunu ayırt edebileceksiniz.

Öncelikle açıklık getirmemiz gereken konu, BMW spor modelleri

  • Orijinal M
  • Orijinal M paket
  • Sonradan yapılma yarım M body kit ya da ufak tadilatlar

Şeklinde ayrılabilir. Orjinal M modelinden kastettiğimiz şey M3, M5 gibi direkt modeli M olan araçlardır. M paketler ise yine fabrika çıkışı sunulabilmekle beraber sadece ekstra görünüm katan bir makyajlama olarak açıklanabilir. Yani bir diğer deyişle aracın motor performansı gibi temel özellikler düz paketten hiçbir şekilde değilmez. Sadece bazı yeni kasa M paketlerde şanzımanı sport moda alabilme gibi seçenekler sunulur ki, bu durumda da aracın motoru tıpatıp aynıdır. 

Orijinal M Paket Nasıl Anlaşılır?

Aslında aracın bagajına kolayca yapıştırılabilen M3, M5 gibi logolar kolaylıkla kendini ele verebilmektedir. M body kit ile dışına yapılan tampon ve varex egzoz da ayırt etmeyi zorlaştıracak etmenler gibi görünse de atlanılan birkaç kısım var.

  • Aracın yan aynaları çatallı mı? (Yukarıda gördüğünüz orijinal M aynasıdır)
  • Aracın motorundaki silindirleri görmek için kaputu açıp sayısına baktığınızda 6 silindir mi?
  • Aracın muhteşem sesi motordan mı egzozdan mı geliyor?

Bu soruları sorduğunuzda rahatlıkla orijinal M ve M paketi ayırt edebilirsiniz. Orijinal M paket konusuna bir ekleme daha yapmak gerekirde M3, M5 gibi bir seri değilse araç fabrika çıkışı düz ve sonradan body kit müdahalesi yapıldıysa bunun orijinal donanım M’den çok bir farkı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.