Ekonomi

Overnight Repo Ne Demek?

Repo hakkında diğer söz öbeklerini detaylı terimler halinde açıklamıştık. Özellikle yabancı piyasa ekranlarını takip eden izleyicilerimiz overnight repo denilen garip bir terim ile karşı karşıya kalıyor ve piyasayı uzun süredir takip etseler de bu terimin ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Overnight repo demek, gecelik repo anlamına gelir. Bu direkt Türkçe çeviri dolayısıyla benzetilen bir tabir değil direkt aynı anlama gelen ifadedir.

Zaten overnight terimi İngilizce’de gecelik anlamına gelmektedir. Tek günlük likidite sıkışıklığını gidermek amacıyla ertesi ginü hesaplayarak doğrudan kıymet alım-satım sözleşmesinin yapılmasıdır. Burada da tıpkı normal repo gibi faiz işletilmektedir. Overnight reponun vadesi bir geceden daha uzun olamaz.

  • Yatırım yapan kişiler tarafından parasını uzun vadeler yatırım yapıp, işlemi bozduktan sonra faizi kaybetmek yerine hızlı bir işlem olarak kârlı bir seçenek şeklinde değerlendirilebiliyor. Ancak vade çok kısa olacağından nispeten getiri de aşırı düşük olacaktır. Çok büyük hacimli yatırımlar için getirisi de yüksek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds