Para Gönderme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Önceki makalemizde ‘cepbank ne kadar sürer?’ sorusuna cevap vermiştik. Bu makalemizde ise detaylı olarak bahsedeceğimiz konu; ‘Havale-EFT ile para gönderme işlemi ne kadar sürer?’ Sorusuna cevap vermek olacaktır. Para gönderme işlemi sırasında işiniz acil olabilir ya da güvenemediğiniz bir müşteri, gönderici tarafından EFT yapıldığı iddia edilen para bir türlü hesaba düşmüyor olabilir. Endişelenmeyin, şimdi sizlere para gönderme süreleri ile ilgili olası tüm senaryolardan bahsedeceğiz.

Havale Ne Kadar Sürer?

Havale işlemi aynı bankalar arasında olduğundan dolayı, 7 gün-24 saat resmi tatiller de dahil olmak üzere en fazla 2-3 dakika içerisinde alıcı hesabında olur. Sisteme takılma gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer gönderilen tutar çok yüksek miktarda değil ise transfer 10 dakikayı geçti ve halen para gelmedi ise işlemde bir hata olma ihtimali yüksektir.

EFT Para Gönderme Ne Kadar Sürer?

Nispeten biraz daha karmaşık olan bu konu yeni gelecek olan fast transfer sistemi ile havale işlemi gibi tüm resmi tatillerde de gerçekleşebilecek. Ancak şunu unutmamalı ki 5-10 dakika farkla bile olsa havaleden daha uzun sürecektir.

  • Haftasonu yapılan EFT ilk iş günü olan pazartesi hesaba geçer ancak haftabaşı işlem yoğunluğu sebebiyle mesai saatleri başladıktan 1 saat sonraya kadar gecikebilir,
  • Mesai saatleri içinde yapılan eft 5-10 dk içinde hesaba geçer fakat tutar yüksek ise işlem 1 saate kadar sürer,
  • Resmi tatillerde yapılan işlemler resmi tatil sonrası ilk gün hesaba geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.