Parmak Çıtlatmak Zararlı Olabilir mi?

Çıt, çıt, çıt ne rahatladık be. Evet, evet parmak çıtlatmaktan bahsediyoruz. Hatta boyun, bel çıtlatmak. Ayak parmaklarını da buna dahil edebiliriz. Neredeyse eklem olan her yer desek daha doğru olur. Özellikle stresli ortamlarda sürekli parmaklarla oynarız. Yanınızda çok bilmiş biri varsa bunun çok zararlı olacağını hatta ileride el titremesine yol açabileceğini bile söyleyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Pişmiş Soğan Gaz Yapar mı?

İşin uydurma ve tahmin kısmını geçip gerçeklere bir göz atalım parmakları çıtlatmak zararlı olabilir mi? ve bu çıtlatma sesi nereden geliyor?

Parmak Çıtlattığımızda Neden Ses Çıkar

Bunun asıl sebebi eklemlerin arasında bulunan gaz kesecikleridir. Her parmağınızla oynadığında bu gazlar sıkışarak bir ses çıkarır. Bize de psikolojik olarak bir rahatlama gelir. Sadece psikolojik değil gerçekten de kasları esnetmemiz sebebi dolayısıyla bir rahatlama sağlamış da olabilirsiniz. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi sürekli parmaklarla çıtır çıtır oynamanın pek hoş bir şey olmayacağını da tahmin etmek fazla zor olmasa gerek.

İlginizi Çekebilir:  Orijinal Rus Merhemi ile İstenmeyen Tüylere Elveda

Parmak Çıtlatmak Zararlı Değil

ATV kanalındaki akşam haber kuşağında haber olan bu konu hakkında yayına katılan Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu bilinenin aksine bu çıtlatma olayının zararı olduğunu ispatlayan hiçbir çalışmanın bulunmadığını söylemiştir.

Eğer sürekli olarak parmaklarınız ile oynuyor veya çıtlatıyorsanız, bu psikolojik bir rahatsızlık boyutunu almış olabilir. Bu konuda uzman bir psikiyatrdan randevu alıp tedavi seçenekleri hakkında iş birliği yapmanız sizin için en makul yol olacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz