Teknoloji

Şifrenizi Unutmamak ve Kolay Hatırlamak İçin Tavsiyeler

Hepimizin bildiği üzere hayatımızın her alanında şifrelerle karşı karşıyayız. Kredi ve banka kartlarında, elektronik postalarda, telefon açılış kilitlerinde ve dahi pek çok yerde “güvenlik” amacıyla şifreler önümüze çıkıyor. Şifrelediğimiz yerler o kadar fazla ki neye hangi şifre koyduğumuzu çoğu zaman unutabiliyor ya da birbiri ile karıştırabiliyoruz. Bu ise bizi bazen zor durumlara düşürebiliyor. Peki şifremizi unutmamak için ne yapabiliriz? Şifre hatırlama yöntemleri kısaca nedir?

Telefona Kaydetmek

Artık birçoğumuzun telefonlarında “Notlar” bölümü var. Telefonlarımızın “notlar” bölümüne “Şifreler” adında bir dosya açabilir ve o dosyaya tüm şifrelerinizi yazabilirsiniz. Telefonu ele geçiren art niyetli kişiler sizle bu bilgilerinizle işlem yapabilirler. Bunu engellemek adına aşağıdaki yöneteme başvurmakta fayda var.

Küçük Bir Not Kağıdına Tüm Şifrelerinizi Yazın

Küçük bir not kağıdına tüm şifrelerinizi yazın ve en çok yanınızda taşıdığınız çanta ya da cüzdanın bir köşesine koyun. Böylece telefonun “paylaşılabilir” ve “erişilebilir” olması gibi dezavantajlarından kurtulabilirsiniz. Fakat kağıda ulaşan üçüncül kişiler, şifrelerinizi kullanarak adınıza işlem yapabilirler. Bunu engellemek adına aşağıdaki şu yönteme başvurmakta fayda var.

Şifrelerinizi İpucu Kullanarak Kaydedin

Telefona ya da küçük bir not kağıdına yazacağınız şifrelerinizi ipucu yardımıyla yazmak güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır. Örneğin “en sevdiğim gün”, “uğurlu rakamım” şeklinde “perşembe7” gibi bir şifre ortaya çıkar.

Şifreleriniz Her Şifre Hanesi İçin Farklı Olmalı

Banka ve kredi kartı şifreleri için 4,mobil bankacılık için 6 ve sosyal medya hesabı şifresi için çok haneli şifrenizin olması şifrenizi unutmamak için faydalı olacaktır. Tüm kredi ve banka kartı şifreniz aynı olursa bu da güvenliğiniz için olumsuz olacaktır. Bunu engellemek adına aşağıdaki yöntem faydalı olacaktır.

Çağrışım Kurun

Örneğin A bankası, sizin için bir rakamı çağrıştırmalı. Böylece şifrenizin ilk hanesini biliyor olacaksınız. Geri kalan üç hane ise nazaran daha kolay hatırlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi