Otomobil

Passat Hararet Işığı Yanıp Sönüyor Sebebi Nedir?

1973 yılından bu yana üretilen ve çokça satan Passat model otomobiller Almanya kökenli Volkswagen markasının en iyi araçlarındandır. Bu araçların kullanımı ve sürüş konforu oldukça iyidir. Bu araçlarda belli başlı arızalara özgün uyarılar bulunmaktadır. Bu uyarılardan biri ise hararet ışığı ikazıdır.

Hararet ikaz ışığı, aracın hararet yaptığı durumlarda yanıp sönmektedir. Hararet ışığının yanması ise araçta meydana gelen bazı sorunların göstergesidir. Bu sorunların neler olabileceğini bilmek oldukça önemlidir. Peki hararet ikaz ışığının yanıp sönmesi ne anlama gelmektedir ve araçtaki hangi sorunları işaret etmektedir? İşte cevapları.

Hararet ışığının yanıp sönmesinin nedeni radyatörde su kalmaması olabilmektedir. Radyatörde su kalmadığı zaman hararet ışığı yanıp sönmeye başlayacaktır.

Isı sensörü olarak da bilinen hararet müşüründe meydana gelen bir arıza hararet ışığının yanıp sönmesine yol açabilmektedir. Çünkü ısı sensöründe meydana gelen bir arıza sebebiyle motor sıcaklık kontrol ve verileri yanlış aktarılabilmektedir. Hararet müşüründeki arıza tamir edildiğinde, hararet ışığı yanıp sönmeyi bırakacaktır.

Devirdaim pompası veya su pompası olarak bilinen araç parçasında meydana gelen bir sorun hararet ışığının yanıp sönmesine yol açabilmektedir. Devirdaim pompası bir araç için önemli bir parçadır ve bu parçada meydana gelen hasar onarılmalıdır. Aksi taktirde hararet ışığı yanıp sönmeye devam edecektir.

Motor termostatında meydana gelen bir hasar motor sıcaklığının yanlış ölçülmesine yol açabilir. Bu yanlış ölçüm sebebiyle motorda hararet olduğu kanısına varan araçta hararet ışığı yanıp sönebilmektedir. Motor termostatındaki sorun giderildiği zaman hararet ışığı yanıp sönmeyi bırakacaktır.

Motor soğutma sisteminde meydana gelen bir sorun motorun fazla ısınmasına ve araçta hararet olmasına yol açabilmektedir. Araçta meydana gelen hararet sebebiyle de hararet ışığı yanıp sönmeye başlayacaktır. Motor soğutma sisteminde meydana gelen sorunların başında ise motor soğutma sıvısının donması vardır.

Bu ve daha birçok sebeple hararet ışığı yanıp sönebilmektedir. Hararet ışığının yanıp sönmesi durumunda, araç mutlaka anında servise veya tamire götürülmelidir. Motor zorlanmamalı ve hararet ikaz ışığı göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.