Pireyi Deve Yapmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Pireyi deve yapmak deyimin anlamı nedir, ne demek ve ne anlama geliyor, cümle içi kullanımı? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan ya da kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca pireyi deve yapmak deyiminden söz edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:  Ölümü Gösterip Sıtmaya Razı Etmek Ne Demek?

Pireyi Deve Yapmak Ne Demek?

En küçük meseleleri bile çok büyük hale getirmek, olduğundan daha fazla abartmak, sorunları aşırı büyütmek, en küçük problemleri bile sanki dünyanın en zor işiymiş gibi görmek, yorumlamak anlamına gelmektedir. 

Pire ve deve burada bir metafor olarak kullanılmış ve benzetme yoluna gidilerek, abartmaya da başvurularak gündelik hayatta sıkça karşılaşılan bir durum anlatılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Ne Demek?

Bazı insanlar başkalarında gördükleri problemleri ya da kendi başlarına gelen sorunları bazı zamanlarda gereğinden fazla büyütür ve bu problemi dünyanın en zor ve en tahammül edilemez sorunu olarak görürler. Böylesi durumlar aslında çok önemli sorunlar olmasa da pireyi deve yapan kişiler hemen hemen karşılaştıkları tüm problemler karşısında benzer bir tavır takınırlar. 

İlginizi Çekebilir:  Güzellik Ondur Dokuzu Dondur Ne Demek?

Pireyi Deve Yapmak Örnek Cümle İçi Kullanımı

bizden çılgını var mı kendini beğenmede? benzerlerimizi vaşak gözüyle sezer, kendimize kirpi gözüyle bakarız. Kendimizde her kusuru bağışlar, başkasında pireyi deve yaparız.

Masallar, Jean de La Fontaine

Sayfa 23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz