Priz Neden Sigorta Attırır?

Evde prizinize çoğunlukla kahve makinesi, saç kurutma makinası ya da ısıtıcı gibi ürünler taktığınızda sigorta atar. Bunun dışında bir ürün değil de ne takarsanız takın sigorta attırdığında prizde sorun ararız. Şalter atması problemini çözmek için öncelikle bu arıza sebebini net olarak tespit etmek gerekir.

Priz Neden Sigorta Attırır?

Varsa kaçak akım rolesi ya da şalter prize taktığınız cihazda bir kaçak sezdiği vakit atacaktır. Aslında bu güvenliğinizi sağlayan önemli bir özelliktir. Bu yüzden takılan sigortaların amperajı binen yüke oranlı olmalıdır. Örneğin, ev kullanımında her hangi bir odanın şalterini 50A takmak saçma derecede yüksek olacak ve güvenlik sıkıntısında atmayacaktır. Aynı şekilde düşük amperaj sigortada yüksek akıma dayanamayıp direkt olarak atacaktır. Son olarak sigortanın arıza yapma ihtimali de bulunmaktadır.

Lambayı Yakınca Sigorta Atıyor

Işıkları yakınca sigortanın atması durumunda öncelikle ampül değiştirerek deneyiniz. Yine aynı şekilde sigorta atıyor ise sigortanın amperajını kontrol etmelisiniz. Tesisat da bir kısa devre olma ihtimali ise olabilecek en son ihtimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.