Renault Symbol Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Renault Symbol düşük yakıt tüketimi ve ucuz yedek parçasının dışında, parçaların bulunabilirliğindeki yüksek oran nedeni ile özellikle tercih edilen otomobillerin başında geliyor. Kullanım aşamasında karşımıza çıkan motor arıza lambası ise tedirginliğin habercisi, peki neler yapabiliriz?

Motor arıza lambası neden yanmıyor, ne yapılabilir?

Karşımıza çıkan motor arıza lambasını tek bir arızaya bağlamak mümkün değil. Bir ya da birden fazla sebepleri olabilir. Arıza lambası yakıt sistemi, hava emişindeki sorun, emisyon sistemi ya da ateşleme sisteminin öncüsüdür. Hiç şüphe yok ki clip cihazı bağlantısı sonucunda tam olarak arızanın nereden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini öğrenmiş oluruz. Ama ondan önce yapabilecekleriniz var,

İlginizi Çekebilir:  Mercedes Termostat Arızası Nedir?

Motor rölantide çalışırken kaputunuzu açın ve bağlantı hortumlarını kontrol edin. Eğer bir yerlerde çıkma delinme ya da hava kaçağı gibi durumlar olursa lambanın yanma nedeni. Hortumlar parçalara genellikle kelepçeler yardımı ile bağlanır. Bu kelepçeler hortuma baskı yaptığından bir süre sonra delinebilir bu nedenle bu bölgelere özellikle bakın.

Eğer oralarda bir sorun yok ise motoru inceleyin. Titreşimli çalışıyorsa ateşleme ile ilgili bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Yakıt hortumlarını kontrol edin, gözle görülür bir pislik vs..var mı güzelce bakın. Yakıtın pis olması da düzenli ateşleme yapılamaması ve paralelinde arıza lambasının yanmasının nedenidir.

İlginizi Çekebilir:  Travego BS Arızası Nedir?

Muayene ile ilgili de akıllara bir soru takılabiliyor. Symbol motor arıza lambası yanarken muayeneden geçer mi? Aslında bu sorunun cevabı biraz ters olacak. Kadranınızda o ışık bir hatayla yandıysa sadece ışık yanıyor diye muayeneden kalmazsınız. Fakat eğer bu motorunuzda kara duman attıracak gibi önemli ve belirgin bir probleme sebebiyet veriyorsa muayeneden kalırsınız. Arıza ışığına bu açıdan bakmanız daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Yamaha R25 Devir Işığı Yanmıyor Sebebi Nedir?

Renault markasına ait her aracın arıza ışıkları birbirine benzemiyor. Yani cliodaki bir esc denge arızasıyla başka bir fluence modelindeki arıza aynı arızaya işaret etmiyor olabilir. Bundan dolayıdır ki araştırma yaparken de aracınıza tam uygun olan arıza kodunu arayınız ya da kılavuza bakınız.

Her şeye rağmen symbol modeli segmentine göre en az arıza çıkaran araçlardan biri olarak arıza yüzdesine baktığımızda tercih edilebilir bir araç diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara