Scania Süspansiyon Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Süspansiyon sistemi direkt kullanarak kullanım konforunu tetikleyen en önemli parça. Rahat rahat gidiyoruz ama karşımıza çıkan bir süspansiyon arızası bütün keyifleri kaçırabiliyor. Peki, bu arızayı neden veriyor?

Süspansiyon arızasını neden verebilir, neler yapılabilir?

Süspansiyon sistemi oldukça geniş bir konu. Bu arızanın hangi parçadan verdiğini öngörebilmek ne yazık ki çokta mümkün değil. Ancak aracınızın size verebileceği ses tepkimeleri üzerinden bazı yorumlar yapılabilir. Örneğin, kasisten ya da bozuk bir yoldan sert bir düşüş sonrası “küt” diye bir ses duyuyorsanız amortisörleriniz arılanmış ya da arıza belirtilerini göstermiş olabilir. Bunun özelinde de patlama, yağ kaçırma gibi farklı farklı faktöriyellerden söz etmek mümkündür.

İstatiksel bir değerlendirme yapacak olursak Süspansiyon sistemi arızasını ağırlıklı olarak kabin körüklerinden kaçırdığı yağ yüzünden veriyor. Tabi bu genelleme sizin aracınızda oluşmaya bilir, aracınıza özel farklı bir problemde olabilir. Fakat kontrollere başlamadan önce fikir vermesi açısında bakabileceğiniz ilk alan bu körükler olmalıdır. Nitekim eğer bunlarda bir arıza varsa diğer parametreleri kontrol etmeden sorunu kısa bir şekilde çözümleyebilirsiniz. Yine de bu parçanın değişiminden sonra diğer unsurları da yüzeysel de olsa bir gözden geçirin –ki ilerleyen dönemlerde farklı sorunları nedeni ile yine bu aruza ile karı karşıya kalmaktan kurtulun.

Bu arıza her ne kadar direkt olarak sürüş güvenliği ile alakalı görünmese de bozuk bir süspansiyon sistemi sürüş sırasında araç hakimiyetinş bozabilir. Bu açıdan baktığımızda bir an önce arızayı net tespit ve tamir etmeniz hem uzun yolda kilometreler boyunca konforunuzu korumanızı hem de yüksek güvenlik derecesinde bir sürüşe Bismillah demenizi sağlar.

Çekicinizin veya damperinizin arızalarını tam manasıyla anlamak için internet sitemizi bir rehber olarak ziyaret edebilirsiniz. Bununla ilgili olarak aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Scania Emisyon Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania EBS Arızası Nedir? Nasıl çözülür?

BWE arızasını neden veriyor, ne anlama geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: