Revize Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Revize etmek nedir, ne anlama geliyor, ne demek, cümle içi kullanımı ve kökeni nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, deyim ve atasözü, tabir, tamlama ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca revize etmek tabirinden söz edeceğiz.

Revize Etmek Ne Demek?

  • Gözden geçirmek,
  • Yeni baştan ele almak,
  • Tekrar üzerinden geçmek,
  • Hatalarını çıkarıp yeniden kontrol etmek.

Herhangi bir sunum, proje, ödev, etkinlik, aksiyon ya da durumu yeniden kontrol etmek, hatalarını yeninden gözden geçirmek ve tekrar üzerinden geçmek anlamlarına gelmektedir.

Revize Etmek – Kökeni

  • Fransızca

Revize kelimesi, İngilizcedeki haliyle dilimize yerleşmiştir ancak revize kelimesinin kökeni Fransızcadır. Revize etmek tabiri ise Fransızca-Türkçe karışımı bir söz öbeğidir.

Revize Etmek – Kullanım Alanları

Revize etmek tabiri, gündelik hayatta sıkça kullanılan tabirler arasında yer almakla birlikte özellikle iş çevrelerinde sıklıkla kullanılan bir tabirdir. Fasih Türkçede yer almayan ancak yabancı sözcüklerle ikili bir anlam oluşturularak ortaya çıkan Plaza Türkçesi’nde söz konusu tabir oldukça yaygındır.

Revize Etmek – Cümle İçi Kullanımı

Newton gibi, Einstein da yeni hareket kanunlarını açıklayabilmek için uzay ve zaman gibi temel kavramları yeniden tanımlaması gerektiğini fark etmişti. Böylece (boş) uzayın yapısı hakkında yeni bir resim doğmasına sebep olmuştu. Newton’un hareket kanunlarını revize ederek onları yeni bir uzay-zaman çerçevesinde Maxwell’in teorisine göre yeniden ayarlaması, bugün özel izafiyet olarak bildiğimiz sonucu doğurmuştur.

James Owen Weatherall

Boşluk-Hiçliğin Tuhaf Fiziği, James Owen Weatherall

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: