Rölantide Beklemek Ne Demek?

Aracın motorunun her an harekete olduğu an olarak rölantiyi daha kısa bir şekilde ifade etmemiz mümkündür. Hem otomobil piyasasında hem de normal hayatta rölantide beklemek deyim ve gerçek anlamlarında çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Rölantide bekleyen aracın hareket hazır olması amacıyla motor belirli sayıda devir çevirerek hava-yakıt karışımı dengesini tutar ve dengeye getirdiği sistemin dalgalanmadan düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. bunun için sağlanan devir aracın motor çalışma prensibine göre çok farklılık gösterebilir. Bu sebepten rölantide beklerken devir şu olmalı gibi genel bir ifade çok yanlış olacaktır.

İşte rölantide beklemek demek, aracın bu halde harekete hazır bir biçimde dengeli şekilde beklemesi anlamına gelir. Normal hayatta da İngilizce’de sıklıkla kullanılan stand-by ifadesi gibi dilimizde yer etmiş ve yapılacak her türlü aksiyona hazır ve enerjik bir şekilde beklemeyi ifade etmektedir.

Rölantide bekleme esnasında araçta titreme, sepeleme gibi problemlerin olması onlarca problemin habercisi olabilmektedir. Bu sebepten böyle bir arıza durumunda en yakın servise başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.