Romatolog Nedir? Görevleri Nelerdir?

Romatolog, romatoloji üzerinde ihtisas sahibi olan, uzmanlık alanını romataloji üzerine yapmış doktorlara verilen isimdir. Romatologların kim olduğunu, görevlerinin neler olduğunu anlamak için romatolojinin ne olduğundan, hangi hastalıkları kapsadığından söz edelim. Romatolojinin kısaca tanımı şudur:

Romatoloji: Romatoloji bilim dalı özellikle kas iskelet sisteminde görülen/rastlanan hastalıkları inceleyen/araştıran bir bilim dalıdır. Fakat romatizmal hastalıklar sadece kas iskelet sistemi ile sınırlı değildir. İnsan vücudunda bulunan diğer organlar ve sistemler de ara ara etkilenebilmektedir.

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan binlerce kas; yüzlerce da eklem vardır. Aynı zamanda bu eklemleri birleştiren onlarca bağ. Bu bağ, eklem ve kaslarda zaman zaman ağrı veya hareket kısıtlılığı görülmektedir. Bu hastalıklara kısaca “romatizmal hastalıklar” adı verilmektedir.

Romatizmal hastalıkların birçoğunda hastalık sadece bağ, eklem ve kas ile ilgili değildir. Romatizmal hastalıklar aynı zamanda (kas ve eklem ağrıları dışında) Akciğer, Böbrek ve Kalp gibi pek çok organı da etkileyebilir. Bunun dışında cilt ve göz de bu rahatsızlıklardan etkilenebilir. Şikayetler sadece kas ve eklemle ilgili değildir.

Romatologların asli görevi, eklem ve bağ dokusu hastalıklarını incelemek ve eklem ve kas/bağ sistemi/dokusu üzerinde araştırma yapmaktır.

Ülkemizde sayıları bir hayli az olan romatologların ilgilendiği ve üzerinde araştırma yaptığı bazı hastalıkları şöyle sıralamak mümkündür.

* Romatoid artrit
* Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit
* Behçet hastalığı
* Sistemik lupus eritematozus
* Skleroderma
* Mikst bağ dokusu hastalığı
* Sjögren sendromu
* Dermatomiyozit,
* Polimiyozit
* Antifosfolipid antikor sendromu
* Poliarteritis nodoza
* Takayasu arteriti
* Dev hücreli arterit
* Diğer sistemik vaskülitler
* Ailevi Akdeniz Ateşi
* Akut eklem romatizması
* Reaktif artritler
* Kristal artritleri
* İnfeksiyöz artritler
* Amiloidoz
* Osteoartrit
* osteoporoz
* Osteomalazi
* Paget Hastalığı
* Diğer romatizmal bulgular.

Belli başlı olarak romatologların ilgilendiği önemli hastalıklar yukarıda sayılanlar olsa da romatizmal hastalıklar tek bir çeşit olmayıp 200’e yakın rahatsızlık bu gruba dahil olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: