Rot ve Rotil Ne demek?

Arabaların en önemli iki parçalarından olan Rot ve Rotil parçaları aracınızı kullanmanıza yarayan temel yapı taşlarından sadece ikisidir. Her sürücü aracın direksiyonunu kullanırken oldukça fazla özelliği aynı anda kullanıyor fakat hiç farkında olmadan ve neler olduklarını bilmeden. İşte bu iki parça farklı işlevi olan ama aracın hareketinde önemli özelliği olan parçalardır.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes P İşareti Nedir?

Rotil: Salıncakların direksiyon akslarında kullanılan ve bağlanmalarına yarayan hareketli parçalara Rotil denir. Bu parçanın araç içerisindeki genel görevi tekerleğin duruş pozisyonuna göre şekillenebilmesidir. Sürücünün hareket ettirmesiyle dilediğiniz yöne dönebilen Rotil, ileri-geri hareket eder.

Rot: Rot Balans olarak da bilinen bu sistem aracın üzerinde olan ön takım diye de adlandırılmaktadır. Araçtaki ağırlığın eşit miktarda dağıtılması için tasarlanmıştır. Direksiyonun çevrildiğinde ön tekerlerin aynı yöne bakıp bakmadığının kontrol edilmesine ise Rot Ayarı denilmektedir. Rot ayarı araç için en önemli parçalardan bir tanesi diyebiliriz. Çünkü araç direksiyonu istediği yöne doğru hareket etmesinde yardımcı olan parçadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi