Salahiyet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Salahiyet nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “salahiyet” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Salahiyet Nedir? Ne Demek?

Salahiyet, isim.

Yetki, hak, izin anlamlarına gelir. Bir kişinin herhangi bir olay ya da durum üzerinde yetki ve sorumluluk hakkını kullanmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Primitif Nedir? Ne Demek?

Salahiyet Kelimesinin Kökeni Nedir?

Salahiyet kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin sonunda yer alan -et sözcüğü, çoğul anlamı katmaktadır.

Salahiyet Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayan salahiyet kelimesi, kullanımı eskiyen ve unutlmaya yüz tutmuş kelimeler arasında yer almaktadır. Daha çok ”salahiyet hakkı” şeklinde kullanımı yaygındır.

İlginizi Çekebilir:  Uhuvvet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Salahiyet Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

Bütün dünyada, yurt düşmanlarına müsamaha gösteren hatta onlara mevki ve salâhiyet veren tek devlet Türkiye’dir.
Hüseyin Nihal Atsız
Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız

Büyük kararların alındığı, salahiyet denilen mefhumun güya insanlık için kullanıldığı, kalın, yüksek duvarlar arkasında, memleket içinde başka memleket toprağı sayılan tarihi bir binanın şaşaalı salonunda, seçilmiş bir davetli grubuna çaldık. Dinleyenlerin sırayla memnuniyetini belirttiği, kelamı kibarın bir kisve gibi giyildiği bu çevreden ziyadesiyle keyif aldım. Benim gibi gizli züppelerin riyakârlığı da budur. Hem sermayeye düşman hem sermayenin imkânlarına teşneyizdir. Sanatkâr kimsenin meylinin bu minvalde olduğu nadir görülen bir tutum değildir.
Dilek Neşe Açıker
Şarkısı Güzel, Dilek Neşe Açıker
doğan kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara