Gündelik Hayat

Sardunya Güneşi Sever mi? Nasıl Çoğaltılır?

Çiçek bakımı, sulaması ve gelişimi ile alakalı bundan önce sizlerle geniş bilgiler paylaşmıştık. Şimdi ise Turnagagasıgiller familyasından olan ve anayurdu Güney Afrika olan Sardunya bitkisi hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.


Sardunya Nasıl Yetişir? Sardunya Güneşi Sever mi? Sardunya Güneşte Çok Kalırsa Ne Olur? Sardunya Nasıl Çoğalır?

Daha çok Akdeniz’de yetişmekte olan Sardunya, kısa sürede çok fazla çiçek vererek evinizi ve bahçenizi süslemektedir. Yaprakları kokulu olan sardunya her türlü toprakta yetişebildiği gibi kızıl toprakları daha çok sever.

Sardunya Güneşi Sever Mi?

Daha çok bahçe ve balkonlarda yetiştirilen ve direkt hava ile temas eden sardunyalar diğer bitkilere nazaran daha sağlam ve zor yıpranan bir bitkidir. Çok fazla güneşte kalmış olması bir sıkıntı oluşturmaz fakat aşırı güneşe maruz kaldıkları zamanlarda aynı zamanda sulamasının da iyi yapılması gerekir.
Sardunya güneşi görmezse verimli bir şekilde çiçek açmaz. Direk olarak güneşe maruz kalabilir ya da evde yetiştiriyorsanız pencerenin ardından güneş almalıdır.
Yaz aylarında direkt güneşe temasları varsa haftada 2-3 defa sulanmalı ve toprakları eğer kurursa bu sayı çoğaltılmalıdır.
Sardunyanızı gölge ve nemli bir yerden olabildiğince uzak tutmalı ve bol güneş alan sıcak bir yerde tutmalısınız. Aksi halde bitkinizin yaprakları uzar ve çoğalır ama çiçek açmaz.

Sardunya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Sardunyaların dallarından eğik bir şekilde kestiğiniz ve birkaç gün suda bekletip direkt toprakla buluşturulduğunuz zaman iyi bir şekilde köklenecek ve birkaç gün içinde kökü sağlamlaşacaktır. Suda bekletmeden direkt olarak dalından koparıp toprağa da koyabilirsiniz. Sardunyanız böyle de çok güzel bir biçimde köklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.