Sebat Etmek Ne Demek?

Sebat etmek nedir? Sebat etmek ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “sebat etmek” tabirinden, kökeninden, anlamından ve cümle içi kullanımından söz edeceğiz. 

Sebat Etmek Ne Demek? 

Sabır göstermek, kararlı olmak ve diş sıkmak anlamlarında kullanılır. Herhangi bir işte veya durumda, kişinin duygularıyla hareket etmeyip sabretmesi ve kararlı durması hallerinde kullanılır. 

Sebat etmek tabiri, genelde iş yaşamında kullanılan önemli bir tabirdir. Örneğin terfi almayı bekleyen ama terfisi uzayan ya da geciken bireyler için “sebat etmek” tabiri kullanılır. Burada sebat etmek tabirinden kast edilen kişinin acele etmeyip beklemesidir. 

Sebat Etmek Tabirinin Kökeni Nedir? 

Sebat, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. -etmek yardımcı fiiliyle de “sebat etmek” tabiri ortaya çıkmıştır. 

Sebat Etmek Cümle İçi Kullanımı 

İnsanlığın ileri gitmesi için, doruklarda sürekli olarak onurlu cesaret örneklerinin yer alması gerekir. Tarihin gözünü kamaştıran gözüpeklikler insanlığın yolunu aydınlatır. Şafağın sökmesinde bile cesaret vardır. Denemek, meydan okumak, ısrar ve sebat etmek, kendine sadık kalmak, kadere göğüs germek, felaketi üzerimizde bize verdiği korkunun hafifliğiyle şaşırtmak, adaletsiz güce karşı koymak, sarhoş zafere sövmek, dik durmak, kafa tutmak; işte toplumun ihtiyaç duyduklarının örneği ve onları aydınlatan ışık.

Sefiller, Victor Hugo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: