Şeker Düşmesi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Eğer baş ağrısı probleminize bir çözüm yolu arıyorsanız, kan şekerinizi kontrol ettirmeyi mutlaka unutmayın. Çünkü şeker düşmesi de baş ağrısına yol açıyor.

Şekerin çok olması nasıl ciddi bir sağlık sorunu ise düşmesi de bir o kadar önemlidir. Kan şekerinin en az 75 en çok 110 mg sıralarında olması gerekir. 110’un üstü “hiperglisemi”, 75’in altı ise “hipoglisemi” olarak adlandırılır. (açlık kan şekeri=%80-110 mg/dl). 

Kan şekerinin 75’in altına inmesi sonucu, hücrelerinizi enerji merkezi şekerden yoksun olmasında, bu da bazı sıkıntılara yol açmaktadır. 
Şeker yoksulluğunda aslında her organ etkilenir ama şeker düşmesinin hassasiyetin şampiyonluğunu beynimiz ve sinir merkemiz yapar.

SORUN NE?

Beynimiz enerji merkezi olarak kanınızdaki şekere oldukça muhtaçtır. Vücut ağırlığımızın yaklaşık olarak yüzde 5’ini oluşturmasına rağmen toplam şeker kullanımının yüzde 25’e yakını beynimizde gerçekleşmektedir. 

İlginizi Çekebilir:  Zyrtec Sinir Yapar mı?

Konuşurken olsun, düşünürken olsun, yürürken olsun, hatta uyurken bile beynimiz müthiş bir şekilde miktarlarda şeker harcamaktadır. 
Bu sebeple de kan şekeri düşüklüğüne alakalı işaretlerin çoğu beynin fonksiyonlarındaki aksamalardan, yani beyin dokusunun “benim şekere ihtiyacım vardır, bana yardımcı olmalısın” şeklindeki haykırışlarından (!) kaynaklanmaktadır.

Kan şekerimiz azalınca ya da düşünce yorgun, halsiz kalmamız, sinirli, endişeli ya da uykulu, şaşkın ve konsantrasyonu bozuk olma, unutkan bir insan haline gelmemizin nedeni bundandır. 

Zaman zaman karşılaştığımız panik hareketleri, korku, öfke atakları, depresyon nöbetleri de şeker düşmesi ile alakalı olabilmektedir. Şeker düşüklüğü ile ilişkili olabilecek önemli bir konu beyinsel işaretin de baş ağrısı oluşturabileceği aklınızda mutlaka olsun. 

İlginizi Çekebilir:  Prozac Uyku Yapar mı?

Baş ağrınız genelde açlık olaylarında meydana çıkıyorsa, uzun zamanlı açlıklar yorgunluk sorunları, kafa karışıklığının yanında ilaveten eşlik ettiği bir baş ağrısıyla beraber ise ve bu belirtiler bir besinler yiyince ya da şekerli bir içecek içince azalma oluyorsa sorunun kan şekerinizdeki azalma olmasıyla ilişkili olma ihtimali oldukça fazladır.

NE YAPMALI?

Kan şekeri teşhisi son derece olukça kolaydır. Açlık kan şekerine bakmak ile ve daha sonrasında ise bir şeyler yiyip (neler yenileceğini laboratuvarlar belirliyor) birinci, ikinci ve gerekirse üçüncü, dördüncü zaman aralıklarında kan şekerini tekrar tekrar kontrol etmek tanı için oldukça yeterlidir. 

İlginizi Çekebilir:  Rileptid Uyku Yapar mı?

Baş ağrısı sorununa çözüm arayan bir kişiyseniz eğer kan şekerinizi, özellikle de tokluk yani karnınız aç olmadan kan şekeri değişimlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeyi unutmayınız.

Şeker Düşmesi Baş Ağrısı Yapar mı ile İlgili Aramalar

Google’da şeker düşmesi ve baş ağrısı ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; psikolojik şeker düşmesi ani şeker düşmesi hakkındaki tüm cevaplar şekerin ani düşmesi ve yükselmesi şeker yükselmesi belirtileri şeker yüklemesinden sonra baş ağrısı kan şekeri düştüğünde ne yenmeli şeker hastalığı üşüme yaparmı hipoglisemi nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz