Ekonomi

Senet Protestosu Kredi Notu Etkiler mi?

Senet, bir çeşit  ödeme yöntemidir. Senet yolu ile borçlu kişi ve işletme arasında belirtilen tutarı zamanında ödemek üzere ıslak imzalı taahhüt verilir. Senet protestosu kredi notu etkiler mi? sorusu için borcunu zamanında ödemek üzere söz veren borçlu kişi, imzaladığı bu senedi zamanında ödemediği takdir de çeşitli yöntemler uygulanarak borç tahsil edebilir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Alacaklı, borcunu zamanında ödemeyen borçlu kişi için icra takibi başlatabilir.
  • Alacaklı, zamanında borcunu ödemeyen kişiye banka aracılığı ile protesto çekebilir.
  • Alacaklı, borcunu zamanında ödemeyen kişiye ihtar çekebilir. Bu yolla borçluya borcunu ödeyebilmesi için ek zaman uygulanır.

Banka Üzerinden Çekilen Senet Protestosu Ve Kredi Notu

Alınan ya da verilen senedin zamanında ödenememesi durumunda banka aracılığı ile protestoya dahil konu olabilir. Protesto, senedin vadesinde ödenmediği ile ilgili resmi bildirimi tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Senet protestosu kredi notu etkiler mi? Bu soru için senet protestosu, beraberinde bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirir diyebiliriz. Senet vadesi gelmeden 2 gün önce banka tarafından protesto gerçekleşir. bu borcu hatırlatmak içindir. 2 gün içinde borç ödenmezse hemen hukuki işlem başlatılabilir.

Senet Protestosu ile  Banka Kredi Notu Nasıl Etkilenir?

Banka tarafından 2 gün önce gönderilen senet protesto, borcun 2 gün içerisinde ödenmesi gerçekleşirse hiç bir sorun yaşanmaz Senet protestosu kredi notu etkiler mi? diyorsanız, ödeme gerçekleşmezse hukuki işlem başlayacağı gibi, borçlu, hem kara listeye alınır, hem de kredi notu düşürülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds