Servet Somuncuoğlu Kimdir?

Türk tarihi üzerine yapmış olduğu araştırma, inceleme, belgesel ve yazıları ile tanınan Servet Somuncuğlu, özellikle Türklerin Anadolu’ya daha önceden gelmiş olabileceği hakkındaki araştırmaları önem taşımaktadır. Somuncuoğlu, araştırmalarını yaparken bizzat Avrasya’yı karış karış gezmiş ve Türklerin atalarının izine düşmüştür. Kaya resimleri üzerindeki tamga, sembol ve işaretlerden yola çıkarak elde ettiği bulgular tarih bilimine ışık tutmuştur.

Servet Somuncuoğlu Kimdir?

Servet Somuncuoğlu, Türk gazeteci, yazar, araştırmacı, yönetmen, fotoğraf sanatçısı ve aynı zamanda televizyon programcısı olan Servet Somuncuoğlu, 14 Mayıs 1964 senesinde Bursa’ya bağlı Karacabey ilçesinde dünyaya geldi. Ailesi aslen Giresunlu olan Somuncuoğlu Arifiye Öğretmen Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış ve ardından Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. 1988 senesinden sonra TRT İstanbul Radyosu’nda prodüktör görevini yapan Somuncuoğlu;

 • Günle Gelen
 • Günün İçinden
 • Müzikli Edebiyat
 • Türklerle Yaşamak
 • Yeni Bakışlar
 • Aşkın Has Bahçesinde
 • Tarihte Yolculuk ve
 • Tarihin Büyük İhanetleri
İlginizi Çekebilir:  Çağla Özavcı Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi? Oynadığı Diziler?

isminde pek çok program hazırlayıp sunmuştur. Somuncuoğlu, 2005 senesinin Temmuz ayında Kırgızistan’ın Tanrı Dağları’nda ”Saymalı Taş – Türklerin Bilinçaltı” isimli çalışmasını yaptı. Bu çalışma, Atlas dergisinin Aralık 2005 sayısında yayınlanmıştır. Yine Atlas dergisinde Aralık 2007 sayısında ‘Taştaki Türkler’ başlıklı yazısı yayınlanmıştır. Söz konusu yazıda Somuncuoğlu kıymetli bilgilere yer vermiştir.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Fenomeni Çağla Boz Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

”Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler” isimli eseri ile 2008 Sedat Simavi Ödülü’ne layık görülen Somuncuoğlu, TRT belgesel yönetmeni ve ayrıca Atlas Dergisi fotoğrafçı-yazarıdır.

”Zamana Karşı – Kazdağı Koşuburnu Türkmenleri” isimli belgeseli ile Kazdağı civarında yaşayan Türkmenlerin hayatlarını kameraya almıştır. Azerbaycan, Kırgızistan, Tuva, Moğolistan, Kazakistan ve Kosova gibi ülkelerde fotoğraf çekimleri yapan Somuncuoğlu, özellikle Sibirya’da kaya üzerine çizilmiş sembol ve işaretleri fotoğraflamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Instagram ve YouTube Fenomeni Mehmet Uygar Aksu Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Sevgilisi? Boyu?

6 Ağustos 2013 tarihinde vefat eden Servet Somuncuoğlu’nun kabri doğduğu yer olan Karacabey ilçesindeki İsmetpaşa Mahallesinde yer almaktadır.

Kaleme Aldığı Eserler

 • Gallemit
 • Taştaki Türkler
 • Karlı Dağlardaki Sır (TRT Arşiv Serisi 22)
 • Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler ( From Siberia To Anatolia The Turks On The Rock )

Türk tarihi üzerine yapmış olduğu çalışmaları ile tanınan Servet Somuncuoğlu’nun eserlerine pek çok kitapçı ve online kitapçıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara