Ses Sistemi Neden Cızırtı Yapar?

Ses sistemleribirden fazla hoparlörün çalışıp dışarı ses çıkışını sağladığı düzeneklere verilen isimdir. Ses sistemi en az görüntü kadar önemlidir ve pek çok yerde kullanılır. Ev, okul, araba, düğün, sinema ve mağazalarda ses sistemi sıklıkla kullanılır. Sinema sistemi çok daha farklıdır ve  bir sinema için ses sistemi olmazsa olmazdır. 

Ses Sistemlerinde Meydana gelen Arızalar

Ses sistemlerini kendinizde oluşturabilirsiniz hazırda alabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki her ses sistemi bozulabilir. Ses sistemi arızaları içinde pek çok neden vardır. Kablolar temassızlık yapabilir, ses sisteminin içindeki parçalar arıza yapabilir ve daha pek çok neden sayılabilir. 
Ses sistemleri kurmanın bir kuralı yoktur ancak insanların alıştığı bir ses sistemi mevcuttur. Örneğin 5×1 en bilinen ve tercih edilen ses sistemleri arasındadır. Ses sistemi oluştururken ne düzeyde bir ses duymak istediğinize karar vermelisiniz. Ona göre 3×1 veya 5×1 gibi sistemler kurabilirsiniz. Sesin daha iyi dışarıya çıkabilmesi için amfiyle birbirine bağlamanız gerekir. Ancak bu kabloların düzgün bağlanmaması da ses sistemlerinin çalışmamasına neden olacaktır.

Ses Sistemi Nasıl Bağlanır

Ses sistemleri kablolarını bilgisayara bağlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey bilgisayarın ana kartıdır. Ses sistemi cihazınızı ana kart üzerine tek bir uçla da bağlayabilirsiniz, birden fazla uçla da bağlayabilirsiniz. Ancak birden fazla uçla bağlamanız daha kaliteli olacaktır. Ses sistemini kurarken ses kartınızın harici ya da dâhili olduğu da önemlidir. Ses sistemini daha iyi kurabilmek için aldığınız ses sisteminin kılavuzunu okumak ya da internetten bu konu üzerine video izlemek faydalı olacaktır. Ses sistemini kurduktan sonra ses ayarı yapmayı unutmayınız. 

Ev İçi Ses Sistemi

Surround sistem adı verilen ses sistemi son zamanlarda evlerde çok sık tercih edilir. Bu sistem ile gerçek üstü bir ses ortaya çıkarabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile 5.1 ses sistemleri çok tercih edilir. Bir ses sistemi bas veriyorsa bilin ki o ses sistemi kalitelidir diyenlere asla inanmayın çünkü bu doğru bilinen bir yanlıştır. Ses sisteminin gürültüsü iyi çıksa da bu ses sisteminin kaliteli olduğunu göstermez. Ses sisteminin kalitesini gösteren amfidir. Büyük hoparlör daha iyidir diyenlere de inanmayın çünkü günümüzde büyük hoparlörlerde olduğu gibi küçük hoparlörler de gelişim göstermektedir. Ses sistemi sadece 3 parçadan oluşmaz.  Birden fazlaya sahip olan parçalar da olabiliyor. Her ses sisteminin kendine has özellikleri vardır. Bu sistemlerin parçaları arasında DAC, temel amfi katı, hoparlörler, ekolayzer katı ve receiver de yer almaktadır.

Kaliteli Hoparlör Sistemleri

Pahalı hoparlör daha kalitelidir diyorlarsa bilin ki o kişi size ürün satmaya çalışıyor. Çünkü bu bilgi çok yanlıştır. Aldığınız hoparlör pahalı diye illa ki kaliteli olacak diye bir kural yoktur. Aldığınız ucuz bir hoparlör de kaliteli çıkabilir. Bu tamamen sizin şansınıza bağlıdır. Ses sistemi alırken uzman kişilerden yardım almakta fayda var. Ses sistemi almaya gitmeden önce internetten ses sistemleri hakkında bilgi almanızda da fayda var. Böylece hangi ses sistemini almanız gerektiğine daha çabuk karar verirsiniz. Ses sitemi alırken markası, modeli ve işlevleri hakkında detaylı bilgi edinmek doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

Ses Sistemini Alınabilecek Yerler

Marka ürünlerin satıldığı mağazalar her zaman için garantili ürün satışı yapan yerlerdir.  İnternetten ses sistemi alacaksanız da bilindik sitelerden alışveriş yapmalısınız. Ses sistemi satın almak insanların rastgele yapabileceği bir alışveriş değildir. Bazı ses sistemleri yüksek fiyatlardan satıldığı için iyi bir araştırma gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.