Teknokrat Nedir? Teknokrat Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Teknokrat nedir? Teknokrat kelimesi ne anlama geliyor? Teknokrat ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “teknokrat” kelimesinden söz edeceğiz.

Teknokrat Nedir? Ne Demek?

Devlet yönetiminde işinin uzmanı olan, siyasi bir amaç ya da ideoloji kaygısı gütmeden sadece işini yapan hükümetlere “teknokrat” adı verilir. Teknokrat, hükümetin teknokrasi ile yönetilmesi ile hükumeti nitelemek için kullanılır. Bu tanımdan yola çıkıldığında kişiler için teknokrat tanımlaması yanlış olmaktadır. Ancak teknokrat kelimesi sıfat olarak da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ehven-i Şer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Teknokrat bir yönetimde siyasi ve ekonomik meseleler ön plana çıkar. Hükumet, yönetime partiler üstü kişileri getirerek uygulamada ve teknikte diğer hükumet görevlilerinden ve kabineden ayrılmasını amaçlar.

Teknokrat bir yönetim, idarede bulunan görevlilerden siyasi bir amaç gütmeden uygun politikalar ile içinde bulunulan krizden ülkeyi çıkarmasını ister. Bu, zaman zaman bazı devletlerde bir çıkış yolu olarak ortaya atılır. Ülkemizde de teknokrat yönetimleri zaman zaman olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Varoş Nedir? Kime Denir? Varoşluk Ne Demek?

Teknokrat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bu ülkede kafeterya açılmasını bile revizyonizm diye adlandıran, katı, gerçekle bağdaşmayan bir toplumcu düşüncenin savunucuları. İleride bürokrat ya da teknokrat ve küçük burjuva aile babaları olacak. Devrimcilikleri gençlik, üniversite yıllarında kalacak. Batı kültürüyle, çağların yadsınmayacak bu kültürüyle toplumcu kültürü gereğince bağdaştıracak bir kuşak da yetişecek elbet.

Tezer Özlü

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü Sayfa 63

İlginizi Çekebilir:  Diskur Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara