Ekonomi

Sığ Hisse Ne Demek? Alınır mı?

Önceki yazılarımızda borsa ile ilgili yüzlerce detaylı makalede ne nedir? Sorularına cevaplar vermiştik. Bu yazımızda ise sığ hisse ne demek? Sığ hisse alınır mı? Sorularına cevap vereceğiz.

Sığ hisseler borsada hacmi ve derinlikleri küçük hisseler için kullanılan bir tabirdir. Sığ hisselerin dezavantajları fazla olduğundan yatırımcılar genellikle bu hisselere soğuk bakmaktadırlar. Ancak yükseliş potansiyeli olan olumlu bir beklenti olan sığ hisseler de yatırım amacıyla tercih edilebilir. 

Sığ Hisse Alınır mı?

Sığ hisse almadan önce dezavantajlarının farkında olmalısınız.

  • Sığ hisselerin en büyük dezavantajı düşük hacimli olduklarından dolayı kolay manüpile edilebilmesidir.

Bu da orta veya uzun vadede sığ hissenizde yatırım beklerken hissenin olumsuz şekilde dalgalanması ve getirilerinin tahmin edilmesinin güçlüğüdür.

Olumlu tarafına bakacak olursak, borsaya yeni açılmış nispeten küçük bir firma yüksek teknoloji beklentisi yaratıyor olabilir. Bu yüzden de kâr-zarar hesabı iyi yapıldığı sürece tercih edilebilir. Hiçbir suretle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi