Temettü Günü Hisse Satışı Olur mu?

Temettü halk arasında nakit kar payı olarak bilinir ve borsanın genel anlamda özüdür. Düzenli bir şekilde temettü verimleri kapsamında hisseye yatırımcıların rekabetlerin artmasına yardımcı olacaktır. Düzenli nakit üretimlerinin olması bu kapsamda hızı daha çok arttıracaktır. 

Yapılacak ortaklıklara karşılık gelirken şirketlere karşı olan ortaklıklarda elde tutma süresinin uzamasına ve hissede spekülatif hareketin daha az görülmesine neden olacaktır. Temettü dağıtımları sırasında alınması gereken toplam temettü miktarları hisse adetleri ve nakit temettü net oranlarının çarpımları ile hesaplanır. Bir yandan da merak edilen adımlardan bir tanesi temettü günü hisse satışları olur mu kısmı oluyor. 

Temettü Günü Hisse Satışı

Temettü günü hisse satışı olur mu? sorusu yatırımcılar tarafından sıklıkla merak edilen bir durum. Temettü dağıtılacağı gün, hisse alım ve satımları devam etmektedir. Temettü gününden daha önce alınan hisseler eğer temettü ödeme günü satılırsa hak edilir. Önemli olan bu kapsamda temettü ödeme gününden daha önceki son iş günü sırasında hisselerin takaslarda olmasıdır. Eğer temettü ödeme günü gelmeden hisselerde senetler varsa o gün içerisinde satışlar yapılabilecek. Fakat ödemeler satış günü değil de hesaplara ikinci iş günü düşecektir. Yeni senet alımları için iki iş günü beklemek gerekir. Temettü ödeme gününde satılan senetlerin verimi ise net temettü oranlarının hisse cari fiyatlarına olan oranları ile hesaplanır. Oran düşük olursa hisse trendinin yanı sıra düzenli bedelsiz sermaye artırımları olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting