Ekonomi

Şizofreni Kredi Çekebilir mi?

Akıl hastalıklarının birçok farklı çeşidi bulunur. Bunlardan birisi de şizofrenidir. Şizofrenik hastaları ise gerçekle hayali birbirinden ayırt edemezler ve gerçekliği anormal olarak yorumlarlar. Diğer bir deyişle şizofreni hastaları kararlarını sağlıklı bir şekilde alamazlar.

Şizofreni Hastası Biri Bankalarda İşlem Yapabilir mi?

Yasalar şizofreni hastalarına özel olarak maddeler içermemektedir. Bu sebeple bu konuda bazı görüş farklılıkları bulunur. Ancak genel kanı şizofreni hastalarının bankalarda işlem yapabilmeleridir. Diğer bir yandan şizofreni hastalarının cezai ehliyetleri bulunmaz. Bu sebeple bankalarda yaptıkları işlemler neticesi suç teşkil ederse sorumlu tutulamazlar.

Kredi Çekebilir mi?

Şizofreni hastalarının finansal işlemler yapabildiğini söylemiştik. Bu işlemlerin içerisinde kredi çekmede bulunur. Ancak kendisine vasi atanan hastaların kredi çekmeleri mümkün değildir. İmzaladıkları sözleşmeler ise geçersiz sayılır. Diğer bir yandan çekilen kredilerin geri ödenenmeme olasılığı yüksek olduğu için birçok banka kredi kullandırma konusunda olumsuzdur.

Nasıl Kredi Çekerler?

Vasi atanmamış şizofreni hastaları kredilerini temel yöntemlerle çekebilirler. Vasi atanmış olan hastalar ise ancak vasilerinin izni ile işlemleri yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.