Sağlık

Soda Diş Taşı Yapar mı?

İçecek tercihimiz dişlerimizin sağlığı ile doğrudan etkilidir. Asitli içecekler başta olmak üzere pek çok içecek diş sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Soda en masum içecekler arasında yer almaktadır. Günde bir tane soda tüketmenin insan sağlığına yararlı olduğu söylenmektedir. İçerdiği mineraller ile insan sağlığına olumlu etkisi olan sodanın da her içecekte olduğu gibi fazla tüketilmesi zararlıdır. Soda, diş taşı yapar mı? Sorusuna yanıt olarak ise soda diş taşı yapmaz diyebiliriz. Soda ağız ve diş sağlığını etkileyecek bir içecek gibi görünmese de aslında ağız ve diş sağlığı açısından olumsuz etkileri bulunmaktadır. Özellikle meyveli sodalar içerdiği şeker sayesin de diş çürüklerine neden olmaktadır.

Diş çürüklerine engel olmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak yapmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Soda içtikten sonra diş taşı oluşan bireyler diş taşı oluşumunu sodaya bağlı olarak görse de aslında temel de bu duruma neden olan etken farklıdır. Yani soda içmek diş taşı oluşumu için tek başına bir etken değildir. Bireyler soda tüketimini dengeli olarak yapmalıdır. Sodanın diş taşı yapmadığını da net bir şekilde söylememiz mümkün! Diş sağlığınızı korumak için soda tüketimini sınırlı tutmanız sizin için yararlı olacaktır. Soda tükettikten sonra dişleriniz de herhangi bir sorun yaşamanız halinde bu durumu diş doktorunuza bildirmeniz de fayda olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds