Eğitim

Soğuk Yerel Rüzgarlar Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Soğuk yerel rüzgarlar nelerdir? Soğuk yerel rüzgarlar konusuna değinmeden önce yerel rüzgarların ne olduğundan ve yerel rüzgarların özelliklerinden bahsetmek gerekir. 

Yerel rüzgarlar, atmosferdeki genel hava dolaşımının etkisinin zayıfladığı yerlerde görülür. Yerel rüzgarlar hakkında bilinmesi gerekenler:

  1. Etkili olduğu alanlar dardır. 
  2. Senenin belirli dönemlerinde veya gün içinde belirli saatlerde esen rüzgarlardır. 
  3. Yerel basınç farklarından meydana gelirler. 
  4. İklim üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. 

Yerel rüzgarlar genel hatlarıyla dört kısma ayrılırlar. Bu dört kısım:

  1. Meltemler
  2. Sıcak Yerel Rüzgarlar 
  3. Soğuk Yerel Rüzgarlar 
  4. Tropikal Rüzgarlar 

Bu yazımızda kısaca Soğuk Yerel Rüzgarlardan bahsedeceğiz. 

Soğuk Yerel Rüzgarlar Nedir? 

Kuzey Yarım Küre’de kuzeyden esen rüzgarlar; Güney Yarım Küre’de gündemden esen soğuk karakterli rüzgarlara verilen isimdir. Soğuk yerel rüzgarlar belli başlı olarak şunlardır:

a. Mistral

Özellikle kış ve ilkbahar döneminde Fransa’nın soğuk ve karlı Massif Central platoluk alanlarında soğuyan hava kütlelerinin güneyde yer alan ve nazaran daha sıcak olan Akdeniz’e doğru hızla inmesiyle meydana gelir. Mistraller, genellikle kuru olmalarının yanı sıra oldukça soğuktur. Daha çok İspanya ve Fransa’da yaygın olarak görülen bu rüzgarlar, özellikle Rhon Vadisinde kanalize olduğunda şiddeti daha da artmaktadır. Mistral rüzgarlarının hareket halindeki bir trenin vagonlarını devirdiği de görülmüştür. 

b. Bora 

Dinar Alplerinden güneydeki Dalmaçya kıyılarına doğru esen; kuru ve soğuk karakterli rüzgarlara “bora” adı verilmektedir. Vadi içlerinde kanalize olan Bora rüzgarları çok daha hızlı esmektedir. 

c. Krivetz 

Aşağı Tuna Ovasından kuzeybatı-güneydoğu yönünde esen kuru ve soğuk karakterli rüzgarlara “Krivetz” adı verilmektedir. Krivetz estiğinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te hava sıcaklıkları 10-15 derece birden düşmektedir. 

Hamsin Rüzgarları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.