Tahrik Olmak veya Tahrik Etmek Ne Demek?

Tahrik etmek veya tahrik olmak nedir ve ne anlama geliyor? Tahrik etmek ya da tahrik olmak tabirlerinin anlamları nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca tahrik etmek ve tahrik olmak tabirlerinden söz edeceğiz.

Tahrik Etmek Ne Demek?

Karşısındaki kişiyi söz ya da eylemleri ile etkilemek; kendisine çekmek ya da sinirlenip öfkesini dışa vurmasını sağlamak anlamlarına gelmektedir. Tabir, cinsel anlamda kullanıldığı gibi rutin anlamında da kullanılır. Örneğin bir kişinin karşısındaki kişinin hoşuna gitmeyeceği ya da çabuk öfkelenip tepki göstereceğini bildiği bir konuda “bilerek” üzerine gitmesi ve konuda ısrar etmesi tahrik etmek olarak tanımlanır.

Kişinin karşısındaki insanın hal ve hareketlerinden cinsel açıdan haz duyması da kişinin tahrik olması demektir.

Tahrik Olmak Ne Demek?

Karşısındaki kişinin söz ya da eylemlerinden etkilenmek; öfkesini dışa vurup sinirlenmek anlamlarına gelmektedir.

Özellikle siyasi alanda tahrik; parti liderlerinin ya da üyelerin sıkça kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. Karşı tarafın kesinlikle tepki göstereceği bir durumu alenen ve “bilerek” desteklemeleri buna örnektir.

Ya da bir futbol maçında rakip takım oyuncusunun trübünlere taraftarın tepki göstereceği bir işarette bulunması, örneğin geçmişteki farklı galibiyeti anımsatan bir işaret yapması, tahrik etmek olarak tanımlanır. Burada oyuncu tahrik eden; taraftarlar ise tahrik olandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: