Ekonomi

Tapu Harcı Taksitle Ödenir Mi?

Gayrimenkullerin elden çıkarılması durumunda mülkiyeti devir iş ve işlemleri Tapu dairesinde yerine getirilir. Tapu dairesinde belli oranlarda satış bedeli üzerinden harç ödemesi gerçekleştirilir., Tapu harcı taksitle ödenir mi? Detaylar makalede…

Tapu Harcı Hesaplama Örneği

Gayrimenkullerin satış işlemleri gerçekleştirilirken; topunun alıcıya devir işlemleri tapu dairesinde yapılır. Yapılmış olan bu devir açısından belli oranlarda tapu harcı ödeniyor.

Tapu dairesindeki işlemler açısından alıyor 181’in Tapu ve kadastro hattını arayarak ya da Tapu müdürlüğü’nün resmi internet sayfasından online başvuru yaparak randevu alınması mümkündür. Randevu günü ve saatinde yapılan işlemlerin tamamlanması ve mülkiyetin devri işlemlerin yerine getirilmesi için tapu harcının ödemesi gerekir. Tapu harcı gerçek yaşını satış bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor.

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine peşin olarak ödenir. Maliye bakanı tarafından yetki verilmesi durumunda ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) aracılığıyla da tahsili işlemleri yerine getirilebilir. Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir artık. Bu uygulama aracılığı ile tapu harçlarının değişik şehirlerdeki şubelerde dahil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ile görüntülü işlem merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrollü elektronik ortamlarda işlemlerin yerine getirilmesi ve tapu harcı ödeme işlemlerinin yapılması mümkündür.

Görsel: İmar Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds