Tarihin En Efsanevi Festivali: Woodstock Festivali

XX. Yüzyılın en utanç verici hadiselerinden biri olan Vietnam Savaşı, Amerikan halkı ve askerleri üzerinde derin izler bırakmıştı. Öyle ki 1955’te başlayan Vietnam Savaşı sadece 20 yıl sıcak savaş olarak devam etmiş ve savaşın bitiminde dahi Amerika bu savaşın oluşturduğu olumsuz etkilerinin altından uzun süre kalkamamıştır.

Savaşın tüm hızıyla devam ettiği yıllarda Amerikan halkında savaş karşıtı eylemler artmıştı. Sokağa dökülen savaş karşıtı gruplar devletin Vietnam Savaşı’ndan çekilmesini ve savaşın sona erdirilmesini istiyorlardı. Savaştan dolayı evlerinden kaçan Hippi gençlerin tekrar eve dönmesini sağlamak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri destekli 3 gün sürecek bir organizasyon, festival düzenlendi. Yapılan bu festivallere ise Woodstock adı verildi. Woodstock ise bir kasabanın adıydı.

İlginizi Çekebilir:  Mahsun Kırmızıgül Kimdir, Nerelidir, Sanat Hayatına Nasıl Başlamıştır?
Michael Lang

Festivalin organizatörü Micheal Lang olarak belirlendi. Üç gün sürmesi planlanan festivallerde amaç savaşın meydana getirdiği umutsuzluğu müzik sayesinde ülkedeki insanların özellikle gençlerin üzerinden atmaktı.

Farklı yaşam stilleri ve sistem karşıtı gençlerin düzenlenecek bir Rock konserinde bir araya gelip siyasetten ve kaos halinden en azından üç gün süreyle uzaklaşması planlanıyordu. Festivalde Jimi Hendrix, Jonis Joplin, Richie Havens ve Jon Baez gibi sanatçıların yanı sıra amatör ve profesyonel gruplar da bulunuyordu.

İlginizi Çekebilir:  Müzik Keyfini Doyasıya Yaşayın ve Hemen İndirin

Organizatörler 50.000 ile 100.000 arası bir ziyaretçi beklerken konserin ziyaretçileri toplamda 450.000‘i bulmuş ve konser alanı ziyaretçilerine sığmamış, kasaba yoğun akınlardan dolayı dolup taşmıştır. Yağan yağmurun konserin aksamasına sebep olmasına beklenirken tam tersi olmuş yağmur ziyaretçilerini daha da bir arada tutan, birbirine bağlayan bir duruma dönüşmüştür. Planlanan sayının kat kat üstü ziyaretçinin gelmesi yiyecek ve içecek tedariği açısından sıkıntı meydana getirmiş, sorunun çözümü olarak Amerikan Hava Kuvvetleri ziyaretçilere helikopterlerle havadan yiyecek ve içecek temin etmiştir. Konser sırasında iki kişinin aşırı dozda uyuşturu kullanımından öldüğü belirtilmiş, konser bitiminde kayıtlarda 5.000‘e yakın sağlık vakasına rastlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Heijan Müzik Hayatı

Konser Amerikan halkını bir arada tutan, gençlerin şiddet eğilimini ve sistem karşıtlığını bir müddet de olsa engellemiş, ülkede iç huzuru artırmış ve savaşın psikolojik etkilerinin azalmasına sebep olmuştur. Aynı zamanda konser geleneksel hale dönmüş ve yılın her Ağustos ayının 15. ile 18. günleri arasında yapılan bir festival haline gelmiştir fakat hiçbir 1969 Woodstock Festivali kadar muazzam ve efsanevi olmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi