Deyimler ve Atasözleri

Taşı Gediğine Koymak Deyiminin Anlamı Nedir? Cümle İçi Kullanımı?

Taşı gediğine koymak deyiminin anlamı nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca taşı gediğine koymak deyiminden söz edeceğiz.

Taşı Gediğine Koymak Deyiminin Anlamı Nedir?

Söylenecek bir sözü ya da bir işi tam zamanında ve uygun bir şekilde söylemek ya da yapmak anlamına gelir. Genelde söylenecek bir sözün zamanlama açısından tam yerinde söylenmesini ifade eder. Özellikle kişinin haklı sebeplerinin olduğu bir konuda karşı tarafa sarf ettiği sözler için de ”taşı gediğine koymak” ifadesi kullanılır. Söz konusu deyim, aynı zamanda laf koymak, laf çakmak gibi halk arasındaki deyimlere de karşılık gelmektedir.

Örneğin bir kişi, kendisine haksız ithamlarda bulunan arkadaşına yönelik mantıklı ve onu düşünmeye sevk edecek bir söz sarf ettiğinde ”taşı gediğine koymuş” olur. Bu, aynı zamanda bir hazırcevaplık olarak da değerlendirilebilir. Bu nedenle kendisine söylenen bir söz ya da sözlü saldırıya karşı anında ve karşısındaki dumura uğratacak cevaplar veren kişi için söz konusu deyim kullanılabilir.

Cümle İçi Kullanımı

Hafif bir tebessüm, küçük bir kahkaha ile taşı gediğine koymaktan hangi kadın kendini alabilir ?

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.