Deyimler ve Atasözleri

Batağa Saplanmak Deyiminin Anlamı Nedir? Cümle İçi Kullanımı?

Batağa saplanmak deyiminin anlamı nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca batağa saplanmak deyiminden söz edeceğiz.

Batağa Saplanmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Yapılan herhangi bir işten kendini alamamak, kurtulmaya çalışırken daha kötü bir hale düşmek, çaresiz durumda kalmak veya kötü bir meşgaleden ötürü kendini tehlikeli bir işin ortasında bulmak gibi anlamlara gelir. Batağa saplanmak deyimi, gerçek bir deneyimden yola çıkılarak telaffuz edilegelmiştir. Gerçekten de batağa saplanan bir kişi, kurtulmaya çalıştıkça fiziksel anlamda giderek daha fazla yorulur ve bu durum tehlikeyi aşama aşama tırmandırır.

Hikayemiz

Örneğin küçük bir ihtiyacını kapatmak için bir bankadan ihtiyaç kredisi çeken bir insanı düşünelim. Bu kişi, akabinde başka bir bankadan arkadaşı adına ihtiyaç kredisi çekmiş ancak arkadaşı, hikayemizdeki şahsın iyilikseverliğinden yararlanmış olsun. Bu masum arkadaşımız, maaşının tamamını kredilere ödüyorken bir de kredi kartları, ihtiyaçlar çıksın ve kendisini bir borçlar deryası içinde bulsun. Daha sonra eş, dost, akrabadan borç para istesin. Hikaye bu ya eş, dost, akraba da borç vermeye razı olsun. Borcu borçla kapatmaya çalıştıkça yeni borçlar edinen bu arkadaşımız, batağa saplanmak deyiminin bir canlı örneğidir. Buradan ne sonuç çıkarıyoruz? Babanız bile olsa kimseye kefil olup kredi çekmek gibi hatalara düşmeyin. Batağa saplanmayın, saf olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds