Teksif Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Teksif nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Teksif kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “teksif” kelimesinden söz edeceğiz.

Teksif Nedir? Ne Demek?

— Yoğunlaştırma
— Sıklaştırma
— Koyulaştırma

İlginizi Çekebilir:  İhtilaç Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir şeyi veya bir düşünceyi bir alana ya da bir kavrama sıkıştırma, o şey üzerinde yoğunlaştırma anlamına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Teksif Kelimesinin Kökeni?

— Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ise “kesif” sözcüğüdür. Kesif; yoğun anlamındadır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Tevehhüm Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Teksif Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”teksif” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Teksif etmek şeklinde kullanılır. Ayrıca hukukta “teksif ilkesi” isminde bir kavram da vardır.

Teksif Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Aşkı, düşünecek başka mevzuları olmadığı için bütün iç dikkatlerini bir tek nokta üstünde teksif eden avare ve tembel ruhların bir fantezisi telakki ediyordu. Aşk, bu ruhların içindeki boş vakitlerin ilahıydı.

Biz İnsanlar, Peyami Safa (Server Bedi)

İlginizi Çekebilir:  Tecerrüd Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara