Ekonomi

Temettü Bedelli Bedelsiz Ne Demek?

Bedelli ve bedelsiz. Bu iki kavramı temettüden ayrı bir şekilde tek başına da görebilirsiniz. Borsaya yeni başladıysanız bu kavramlar kafanızı karıştırıyor olabilir. Burada yazdıklarımızı okursanız, üç terimi de çok kısa ve net bir şekilde anlamış olacaksınız. Aslında hepsinden ayrı ayrı bahsettiğimiz konular bulunsa da temettü bedelli bedelsiz ayrı bir kavram sanıldığından yeni bir konu açmak durumunda kaldık.

  • Temettü,
  • Bedelli sermaye artırımı,
  • Bedelsiz sermaye artırımı.

Gördüğünüz üzere temettü bedelli bedelsiz demek, tek bir terimi ifade etmez. Hepsi ayrı ayrı anlamlara gelir. Bir firmanın temel amacı kar oranını her koşulda artırmaktadır. Kazandığı paraları ise bir şekilde hissedarlarının yararına olacak şekilde paylaşması gereklidir.

  • Eğer temettü olarak bir paylaşımda bulunursa, hisse başına düşen nakit parayı doğrudan yatırımcının hesabına yatırır.
  • Bedelli sermaye artırımında hissedarlardan daha fazla yatırım gücü ve sermayr amacıyla para talep eder.
  • Bedelsiz sermaye artırımında hissedara temettü ödemesi yerine belirli oranlarda hissedarın hisse sayısı artmış olur.

Yukarıdaki tanımlardan da anlayabileceğimiz gibi her biri başka anlamlara gelen karmaşık ve uzun bir terimler listesinin bir araya gelmiş halini başlıktaki gibi aynı yerde görürseniz şaşırmayın. Bunları daha iyi anlamak için ise bir yatırım uzmanı ya da referans kitaplara başvurun. Böylelikle daha berrak bilgiler ile yatırım yapabiliyor olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.