Ekonomi

Temettü Emekliliği Ne Demek?

Borsaya yeni başladıysanız büyük ihtimalle hisse senetlerini anlık veya haftalık gibi çok kısa sürelerde al-sat yapan insanları görmüşsünüzdür. Bir de uzun vade yatırımcıları var ki sabırla her ay belirli düzenlerde yatırım yaparak hisselerinin yükseleceğini umarlar. İşte tam da bu noktada temettü emekliliği kavramı ortaya çıkıyor.

Ülkemizdeki vatandaşlar genellikle çok garantici davranarak düşünür ve imkanı olanlar kira getirisi olabilecek yerlerden ev, dükkan gibi mülk satın alırlar. Ancak bunun riskleri çok büyüktür. Mülkü kaybetmeseniz de enflasyona yeni düşen bir kira getirisiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir seçenek daha var, temettü emekliliği.

Temettü emekliliği demek, borsada uzun vadede yatırım yapmak suretiyle güvenilen büyük şirketlerden temettü ödemelerini yıllık almaktır. Hissenin temettü hissesi olduğu biliniyorsa, çok uzun yıllar birikim yapılarak yüksek miktarlara ulaşan yatırımdan yalnızca senelik kar dağıtımı olan temettü ödemesi nakit olarak alınır ve bu para emekli maaşı gibi kullanılır. Kişi zaten emekli maaşı alıyor ise ekstra ve harika bir gelir halini alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds