Ekonomi

Temettü Lehdarı Ne Demek?

Önceki makalelerimizde temettü teriminin ne anlama geldiği hakkında çeşitli bilgileri siz değerli okurlarımıza bahsetmiştik. Bugün anlatacağımız konu ise temettü lehdarı hakkında olacaktır. Belirli düzende ödeme vermesine rağmen hisseyi elinizde tuttuğunuz güzel bir yatırım olması sebebiyle gün geçtikçe daha fazla dikkat çekmektedir. Her yatırımda olduğu gibi getiri riskini temettü lehdarı kişi, lisanslı yatırım danışmanıyla beraber ölçümlemelidir.

Temettü lehdarı demek, temettü ödemesini alan ve bundan faydalanan hisse sahibini ifade etmektir. Lehte ve aleyhte olma kelimelerini daha önce muhtemelen duymuşsunuzdur. İşte burada da bilinen anlamına benzer şekilde ‘faydalanan, faydasına olan’ anlamları çıkmaktadır.

Ekonomi alanında anlatımlarda karışıklık olmaması çok önemli olduğundan dolayı, bu tür değişik terimler zamanla sözlüğe girmiştir. Lehdar olan kişi, hisse üzerinde de tüm haklara ve tasarruflara sahip olan kişidir. Böylelikle yasal olarak tüm hakları korunmuş olacaktır. İstediği zaman istediği bir işlemi hisse üzerinde yapabilir. Ancak kişi manipülatif bir hareket yapmaya çalışırsa lehdar olmasına rağmen hesaplarına tedbir bloke konulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds