Topyekûn Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Topyekün nedir? Ne anlama geliyor? Topyekün kelimesi ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “topyekün” kelimesinden, sahip olduğu anlamdan, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Topyekün Nedir? Ne Demek?

Topyekün, sıfat&zarf

Topluca, toplu bir şekilde, tüm olarak, bütünüyle anlamlarına gelmektedir. Bir özellik belirtmesinden dolayı sıfat, miktar ve önem belirtmesi bakımından da zarf olarak kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Mütenevvia Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Topyekün Savaş: Bir milletin veya bir topluluğun kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir hak ihlali ve saldırı durumlarında ellerinde olan tüm imkanları kullanarak bu ihlal ve saldırıyı def etme ve uzaklaştırma gayretlerinin tamamına “topyekün savaş” adı verilir. Topyekün savaş, bir ulusun tüm vatandaşları ve tüm kaynaklarının kullanılarak yapıldığı bir savaş türüdür. Örneğin Sakarya Meydan Muharebesi, topyekün savaşa bir örnektir. Zira bu savaştan önce yayınlanan “Tekalif-i Milliye” kararları, bunu kanıtlar.

İlginizi Çekebilir:  Sevi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Topyekün Kelimesinin Kökeni Nedir?

Topyekün kelimesi, dilimizdeki Arapça&Türkçe karışımı sözcüklerden biridir. “Yekün” kelimesi, Arapçada “toplam” anlamına gelir.

Topyekün Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Velhasıl Sultan Abdulhamid filistinde kurulacak bir siyonist devletin önüne geçebilmek için diplomasi kanun ve zeka yollarını topyekünseferber ederek Kıran kırana bir mücadeleye girmişti..!! Ne var ki karşısında kiler onun kadar centilmen değildi..!!
Mustafa Armağan
Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 3, Mustafa Armağan
Sayfa 124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara