Teganni Nedir? Ne Demek? Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni

Teganni nedir? Ne demek? Teganni kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “teganni” kelimesinden söz edeceğiz.

Teganni Nedir? Ne Demek?

Teganni, isim.

Şarkı söyleme, mırıldama veya bir şarkıya eşlik etme anlamlarına gelen, kullanımı eskimiş bir kelimedir. Öte yandan makam ve ezgiyle bir şarkıyı icra etme anlamlarına da gelmektedir.

Teganni Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Teganni kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ”ğına” kelimesidir. İslam dininde ise ”ğına” haramdır. İbni Mes’ud ”şarkı, kalpte nifak bitirir” hadisini rivayet etmiştir. ”El ‘ğınaü‘ yünbitün nifaga fi galbi”.

Teganni Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Teganni etmek, teganni eden gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanımı yaygındır. Yine aynı şekilde diğer formlarıyla (muganni, muganniye) da kullanılır.

Teganni Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı 

“Ben ve iki kardeşim kilisede teganni ettiğimiz zaman herkes hayranlıkla bize bakar, ebeveynimize adetâ gıpta ederdi. Biz ise bu anda kendimizi adetâ birer küçük kürek mahkûmu olarak hissederdik”.
Anton Çehov
Altıncı Koğuş, Anton Çehov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: